„V rámci Libereckého kraje budou policisté v obchodních domech hovořit se zákazníky a upozorňovat je na zvýšená rizika," uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová s tím, že policisté se budou zaměřovat na tuto trestnou činnost v rámci celorepublikové akce.

Základní pravidla bezpečného chování

Nejdůležitější je samotná prevence. Policisté proto přichází s radami, jak minimalizovat riziko okradení.

Lidé by zbytečně neměli riskovat nošením vysokých částek v prostředí, kde se nejvíce shlukují zákazníci, například při nákupech na vánočních tržištích, ale v i různých obchodních centrech. Když už je potřeba mít u sebe větší sumu peněz, policisté doporučují rozdělit danou částku na menší, uschovat je a nosit při sobě odděleně.

Zákazníci velmi často riskují odkládáním peněženky a dokladů na vrchu tašky. Bystrým a pohotovým zlodějům tak stačí chvilková nepozornost, aby osobní věci sebrali. Pachatelé ale mnohdy využívají situací, kdy zákazníci během nakupování odkládají své věci do nákupního vozíku či rovnou do sedáku určeného pro dítě. V těchto případech, kdy se věnují výběru zboží, tak mnohdy krádež zpozorují až se značnou časovou prodlevou. A to už může být pozdě.

Rájem zlodějů „kapsářů" jsou zase veřejné dopravní prostředky, zejména městské autobusy a tramvaje, které jsou nejen během vánočního období plné cestujících. A tohoto faktu právě využívají kapsáři, kteří podle policistů „pracují" buď samostatně nebo ve skupinách. „Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu a ten ji schová," popsala průběh krádeže Sochorová.

Pozornost je důležitá i při používání platební karty a zadávání bezpečnostního pinu. Policisté proto lidem doporučují, aby svou kartu nepouštěli z dohledu a pin zadávali opatrně. Vhodné tak je, a řada lidí to již praktikuje, zakrývat ruku zadávající číselný kód při platbě zboží druhou rukou. Zabrání se tak tomu, že si číselné kombinace všimne případný pachatel. Tomu by pak stačilo, aby se karty zmocnil a mohl by z účtu pomocí bankomatu vybrat peníze, případně s odcizenou kartou zaplatit za zboží.

Okradli mne, co teď mám dělat?

S krádeží osobních věcí se v dnešní době může setkat každý. Je potřeba hlavně zachovat klid a dodržet jisté zásady. „Při odcizení peněženky, osobních dokladů či platební karty je nutné neprodleně vše nahlásit na Policii České republiky, nejlépe v místě, kde osoba byla okradena, případně na tísňovou linku číslo 158," doplnila Sochorová.

Nejdůležitější je ale podle policistů co nejpřesněji popsat událost včetně celého jména a telefonního čísla poškozené osoby.

Pátrání po neznámém pachateli policistům ulehčí i podrobný popis pachatele. Tedy pohlaví, přibližný věk, jeho výška, jaký měl účes, obličej, ale i styl chůze, způsob řeči a jiné fyzické zvláštnosti včetně popisu oblečení.

S okradenou osobou policisté následně sepíší protokol. „V něm uvedený popis je důležitý pro zadržení a usvědčení pachatele či pachatelů krádeže," upřesnila Sochorová.