Nedělní večerní návštěva nákupního centra Globus se rozhodně prodražila muži z Jablonce nad Nisou, podobně dopadla v pondělí večer i žena z Jablonného v Podještědí.

„Muž bohužel udělal jednu zásadní chybu, díky které mu vznikla škoda přes třicet sedm tisíc korun. A totiž, že příruční taštičku, kterou s sebou měl, odložil do vozíku,“ uvedla mluvčí libereckého policie Vlasta Suchánková. V nestřeženém okamžiku o taštičku i s penězi, osobními doklady, doklady od vozidla a dalšími věcmi, přišel.

Podobnou zkušenost má za sebou také žena z Jablonného v Podještědí. I ona neměla kabelku u sebe, ale zavěsila si ji na nákupní vozík. Když se v prostoru pečiva otočila k proutěným košům a dávala si zboží do vozíku, zjistila, že kabelku již nemá. Situace i v tomto případě využil zloděj ke krádeži. Žena přišla o klíče od bytu, platební kartu, peněženku, doklady osobní a k vozu, mobilní telefon a multifokální brýle. V jejím případě se škoda blížila 26 tisícům korunám.

„V dalším případě, který se stal téhož dne, v pondělí 25. srpna, ale tentokrát na parkovišti před obchodním centrem Penny v Pavlovicích, využil zloděj úplně jiné situace. Využil chvíle, kdy si žena přerovnála nákup z vozíku do tašky a z držadla nákupního vozíku jí v nestřeženém okamžiku vzal kabelku s doklady a platební kartou," přiblížila další situaci liberecká policejní mluvčí. Ženu tak poškodil o čtyři a půl tisíce korun.

Další okradená osoba se obrátila na policii také v pondělí. Tentokrát se stala terčem kapsáře v obchodním domě Tesco v Liberci. Při nakupování měla s sebou kočár se synem. Batoh si přehodila přes řídítka. Zloděj využil okamžiku, kdy se žena nahla k dítěti a podávala mu rohlík, batoh sebral. Že batoh nemá zjistila okradená až v oddělení zeleniny. Zloději tak ke krádeži stačilo několik málo vteřin. V batohou měla žena peněženku, osobní a další doklady, mobilní telefony. Celkově jí zloděj poškodil o bezmála čtrnáct tisíc korun.

Zloději a kapsáři jsou velmi rychlí a bystří. A většinou těží z našich chyb, zejména z nepozornosti. „Doporučujeme občanům, aby se snažili věnovat náležitou pozornost svým osobním věcem. Odložit si kabelku do nákupního vozíku či ji na něj pověsit, není právě šťastné řešení. Mnohem bezpečnější je mít kabelku u sebe na rameni a kontrolovat její zapínání,“ zdůraznila Vlasta Suchánková.

Přitom na zloděje zavazadel upozorňují i v samotných obchodních domech. Například právě v Tescu, kde stal jeden z incidentů, v pravidelných intervalech varují nakupující, aby byli opatrní na své osobní věci. Zřejmě zbytečně.