Především s ohledem na dlouhé projednávání případu, uvedl před soudem Tvrdík. Projednávání případu se táhne už deset let a přerušila ho i prezidentská amnesie. Obžalovaní od začátku vinu odmítají, za pašování drog jim hrozí až patnáctileté tresty.

V případu bylo původně obžalováno osm lidí, na dva se však vztahovala amnestie bývalého prezidenta Václava Klause z roku 2013. Soud by tak měl rozhodnout o trestu pro zbylých šest obžalovaných. Krajský soud už v roce 2011 v případu vynesl tresty od podmínek až po 12 let vězení. Vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil pro vady v dokazování. Líčení tak znovu začalo letos v květnu jako by se případem soud dosud nezabýval. Senát má jiné složení, obžalovaní navíc nesouhlasili se čtením výpovědí z minulých líčení.

Obžaloba skupinu viní z toho, že v roce 2000 pomáhala pašovat na západ heroin z Turecka. Kurýři přebírali drogu v rakouském Linci a ukrývali ji v nádržích svých automobilů. Podle obžaloby skupina dvakrát vezla drogu do Británie, kam poprvé mířilo zhruba devět kilogramů směsi obsahujícího velice kvalitní heroin, podruhé asi dvojnásobek. Další drogy mířily do Švédska. "Záchyt 18 kilogramů drogy byl tehdy něčím zcela výjimečným," řekl Tvrdík.

Za hlavní strůjce obchodů označuje obžaloba 63letého kosovského Albánce Rexhepa Sejdia z Liberce a 50letého Pavla Blechu, s nímž se Sejdia zná od roku 1989. K hlavním aktérům skupiny patřil podle státního zástupce také Martin Šlapák, který se jako jediný k převážení heroinu přiznal. K soudu však dnes nedorazil, již v minulosti požádal, aby líčení pokračovalo bez něj. V případu figurují ještě syn kosovského Albánce Hamdi Sejdi, který nyní pracuje ve Švýcarsku, Lenka Mačicová a Jiří Brauner.