Nad výslechy svědků v utajení už obhajoba několikrát vyjádřila svou nelibost. Také včera se advokát Oldřich Filip pokusil jednoho z nich „odtajnit“. Podle něj bylo stejně zřejmé, kdo se za krycím jménem Vendula skrývá.

„Vyplývá to z výslechů na policii i z údajů ve spisech,“ vysvětlil. Podle něj se řada těchto utajených svědků, kteří sedí v jiné místnosti a v soudní síni je slyšet jen jejich elektronicky pozměněný hlas, často rekrutuje z vězeňského prostředí. „Jsou v dlouhém trestu a za různé sliby jsou ochotni říkat různé věci,“ sdělil Filip. Soudkyně Eva Drahotová ale obhájcům odmítá vyhovět.

NECHÁ V UTAJENÍ

„Podle spisu se obžalovaní měli dopustit obzvlášť závažné trestné činnosti, poškozeného měli usmrtit obzvlášť trýznivým způsobem,“ vysvětlila Drahotová, proč svědky v utajeném režimu ponechává.

Podle ní ani není možné, že by svědkům během výslechu někdo radil. „Slyšela bych to,“ sdělila Drahotová. Obhajobě také vadí, že svědkové v utajení často na jejich dotazy odmítají odpovědět, aby neprozradili svou identitu. „Je na nás, posoudit, zda se svědek pouze nevymlouvá, což by pak znamenalo, že není pro soud věrohodný,“ sdělila.

MUČILI HO

U včerejšího jednání svědek v utajení například vypověděl, že zaslechl obviněné, jak hovoří o pronájmu domu daleko od civilizace, kde by si mohli něco uschovat. Že by to mohlo mít souvislost s vraždou si vydedukoval. Při pátečním líčení zase podle ČTK jiný svědek se skrytou totožností popisoval, jak mělo probíhat mučení Martina Říhy: „Pálili ho letlampou a vrtali mu kolena vrtačkou.“

Zakladatel záložny Martin Říha, který byl odsouzen za vytunelování svého podniku, se ztratil na jaře 2003. Dlouho byl považovaný za uprchlíka. Podle obžaloby jej však obvinění unesli, mučili a zavraždili. Líčení bylo odročeno na říjen.