Minulý týden obvinila protikorupční policie bývalého krajského předsedu ČSSD Roberta Duška a bývalého krajského radního Martina Seppa z přijetí úplatku. Za to jim hrozí 5 až 12 let vězení. Další ze čtveřice nově obviněných jsou Petr Skála, předseda místní organizace ČSSD v Liberci Pavlovicích a Simona Lepešková, majitelka ubytovny Mydlák v Liberci Františkově. „Mohu potvrdit, že v případu už je obviněno celkem 11 lidí, podrobnosti ale uvádět nebudeme," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Všechno odstartovalo trestní oznámení na společnost Dům pohody podnikatele Jana Imlaufa, která provozovala termální Lázně Chrastava. Teď čelí obvinění ze zneužití evropských dotací, ze kterých se lázně stavěly. Dušek i Sepp jsou podezřelí z toho, že část peněz šla jim.

Bílí koně?

Případ ale nabírá dalších rozměrů. Obvinění Skály a Lepeškové se totiž netýká lázní v Chrastavě, ale zmíněné ubytovny Mydlák. Společným jmenovatelem jsou pak podnikatel Jan Imlauf a Robert Dušek. Když se Imlauf dostal do insolvence, výnosnou ubytovnu prodal právě Lepeškové. Podle policie značně pod cenou, za 1,3 milionu Kč. Okolní pozemky o rozměrech 2000 metrů čtverečních pak později prodal Skálovi za 349 tisíc. Ten je vzápětí přeprodal Lepeškové, ale už jen za 200 tisíc. Lepeškovou teď policie viní z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, za to jí hrozí až pět let vězení.

„Vypadá to, že Skála a Lepešková jsou jen bílými koňmi, kteří měli zastřít reálného vlastníka nemovitostí a to Roberta Duška," domnívá se Eliška Bártová z Centra nezávislé žurnalistiky, které spolu s Krajským protikorupčním pracovištěm jako první na případ upozornily. Jan Imlauf se ale brání tím, že nevěděl, že by ubytovnu i pozemky kolem ní kupoval Skála s Lepeškovou přímo pro Duška. „Já jsem mu žádný úplatek nedal," stojí na svém Imlauf.

Konec předsedy?

Petr Skála obvinění odmítá a postu předsedy místní organizace ČSSD v Liberci Pavlovicích se nechce vzdát. Jinak to ale vidí krajská předsedkyně ČSSD a náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová. V případu totiž vyšlo najevo, že Skála byl v roce 1993 odsouzen k devíti letům vězení, když jako příznivec neonacistického hnutí kopl do hlavy tehdy devatenáctiletého Filipa Venclíka. Ten na následky zranění zemřel. „Jeho minulost je pro nás překvapující, neměla jsem o ní tušení, je to pro mě šok," říká Kadlecová.

„Nechceme mít ve svých řadách člověka odsouzeného a potrestaného za vraždu." Politická kariéra Petra Skály se tak zřejmě blíží ke konci. „Jeho osobou se budeme zabývat na následujícím jednání krajského výkonného výboru ČSSD Libereckého kraje, které se bude konat zhruba za dva týdny," dodala Kadlecová.

Pokud jde o obvinění Roberta Duška a Martina Seppa, tam už je Kadlecová mírnější.

„U Roberta Duška a Martina Seppa ctíme presumpci neviny a jejich obvinění nepovažujeme v dnešní době již za nic mimořádného. Zejména v Libereckém kraji se jich před nějakou dobou začalo ve zvýšené míře zneužívat v rámci politických bojů. Obvinění se u nás stala jakýmsi koloritem a způsobem, jak veřejně zlikvidovat a dehonestovat politiky. Ač se obvinění či dokonce obžaloby v drtivé většině případů nakonec ukázaly jako neopodstatněné, již pouhé obvinění stačí na zostuzení v očích veřejnosti. V tomto duchu se rozhodně poškozeni cítíme, zveřejňování kusých informací, které mohou být vytrženy z kontextu celého případu, vnímáme jako cílený útok na ČSSD v Libereckém kraji."

Dušek už se kvůli kauze vzdal členství ve výkonném předsednictvu ČSSD. Přesto obvinění ze vzetí úplatku odmítá. Odstoupil prý proto, aby vyšetřováním nepoškozoval stranu. Podle státního zástupce Romana Kadlčíka jsou všichni obvinění stíhaní na svobodě.