Dosud nepomohla ani výzva libereckých zastupitelů, kteří vypsali odměnu třicet tisíc korun za informace vedoucí k dopadení pachatele. „Sešlo se nám veliké množství poznatků, které v tuto chvíli prověřujeme,“ uvedl Ondřej Musil, náměstek pro Službu kriminální policie a vyšetřování Libereckého kraje. „Část z nich ale nemusí být úplně relevantní. Někteří lidé se snaží třeba jen zviditelnit a něco si vymyslí,“ podotkl.

Policisté již prověřili záznamy z kamer a také přibližně pět desítek možných podezřelých, kteří mají v trestním rejstříku podobnou trestnou činnost. Nic.

Žhář je jako fantom, který se nechal jen jednou na zlomek vteřiny zahlédnout. „Zatím jsme pachatele nedopadli, nemusí mít žádný záznam,“ dodal náměstek. „Je to mravenčí práce. Tím, že zapaluje v centru, kde se pohybuje množství lidí, se pak může nenápadně vytratit,“ připojil i krajský ředitel policie Milan Franko.

„Může jít o pyromana, ale i pyrofila, který se ohněm sexuálně vzrušuje. Dalším typem je také „hasič“. U požárů zasahuje a chce zažít vzrušení z akce.“ Ondřej Musil, kriminalista

Podle policejních statistik může mít žhář na svědomí 35 požárů. „Dosud se nám nepodařil najít algoritmus. Nezapaluje ve stejný den, stejnou hodinu, jediné pojítko je, že zapaluje v centru města,“ vysvětlil Musil. Ten zavzpomínal, zda se v Liberci v posledních letech odehrálo něco podobného. „Pátrali jsme ve statistikách, ale za posledních pět let tu nic takového nebylo,“ uvedl. Zato v Praze mají také svého žháře a na svědomí má přes dvě stovky požárů! „Založil celkem 230 požárů a dosud jej nenašli,“ řekl Musil.

Sedmičlenný policejní tým Zico spolupracuje i s forenzními psychology, kteří se snaží vytvořit profil pachatele. „Ale není to jako v seriálech, kdy by nám řekli, že je to třicetiletý běloch a jaká je jeho matka,“ řekl Musil.

Policisté mají spíš vodítka, kterým směrem se ubírat. „Může jít o pyromana, ale také pyrofila. Ten se ohněm sexuálně vzrušuje,“ uvedl Musil. „Dalším typem by mohl být „hasič“. Tedy člověk, který u požárů zasahuje a chce zažít vzrušení z akce,“ dodal kriminalista.