Hned několik policejních hlídek vyjíždělo v pondělí odpoledne do Zámečnické ulice v Liberci. Sídlí v ní pobočka GE Money Bank, kterou, krátce před zavírací dobou, přepadl se zbraní v ruce neznámý pachatel.

V pobočce se v té době nacházelo několik lidí. „Pachatel odstrčil jednu z klientek, která byla právě u přepážky. Na pracovnici namířil zbraň a dožadoval se vydání peněz. Poté, co mu je žena z obavy o svůj život vydala, z pobočky utekl směrem do ulice Moskevské,“ popsala útok policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Kolik peněz si zloděj z pobočky odnesl, policie nezveřejnila.

Podle informací Deníku šlo ale o vyšší částku. Zdaleka ale ne tak vysokou, jak by se mohlo při loupežném přepadení banky zdát.

„Hotovostní operace na pobočkách bank dnes zdaleka nedosahují takových objemů jako v minulosti, a to zejména díky široké síti bankomatů a možnostem internetového bankovnictví. Pachatelé si zpravidla z bank odnášejí relativně nízké obnosy v řádu deseti tisíců korun,“ tvrdí mluvčí banky Pavel Zúbek.

Lupič byl podle výpovědi svědků zhruba 170 centimetrů vysoký. „Na sobě měl šedé kalhoty, tmavou, zřejmě černou bundu a přes rameno batoh značky PUMA, mluvil česky,“ zveřejnila popis policejní mluvčí. Do prodejny vstoupil podle svědků maskovaný černým šátkem a otevřeným deštníkem.

Po pachateli intenzivně pátrá Policie ČR i strážníci městské policie. Lupič je zatím ale stále na útěku. „Vzhledem k tomu, že k loupeži došlo na velmi frekventovaném místě v centru Liberce, kde je velký pohyb osob, mohli by policii pomoci i sami občané,“ žádá mluvčí. K dopadení by mohla přispět i nechtěná identifikace zloděje, který se mohl při krádeži potřísnit barvivem.

Pokladní banky byla totiž natolik pohotová, že k lupu přihodila i kapsli, která bankovky znehodnocuje speciální látkou. „Je vysoce pravděpodobné, že stopy po barvivu bude mít na sobě i sám pachatel,“ potvrdila Suchánková. Podle ní jde o tekutinu výrazně růžovofialové barvy.

Není vyloučeno, že i když jsou bankovky takto znehodnoceny, zloděj se je bude snažit pustit do oběhu. I tato stopa by v případě pozorných prodavačů mohla vést k jeho dopadení.

Policisté přijmou jakékoliv postřehy a informace, které se vztahují k osobě možného pachatele, na tísňové lince 158. Pachateli hrozí až deset let vězení.

Podle policejních statistik došlo od začátku letošního roku v Libereckém kraji už k osmi přepadením bankovních a poštovních poboček. Nejhůře z tohoto výčtu vycházejí malé pošty. Přepadena byla pobočka v Machníně, Stráži nad Nisou a v Proseči nad Nisou.

Tu navštívili lupiči letos dokonce už třikrát. Naposledy minulé pondělí, kdy na pracovnici pošty také namířil zbraň maskovaný lupič. Žena naštěstí utekla a zloděj odešel s prázdnou.