Bývalý profesionální voják se totiž chtěl vyhnout nástupu do vězení, kde po něm už rok toužili. Jeho poslední minuty na svobodě se začaly odpočítávat ve čtvrtek navečer v Dubé, kde při průjezdu městem upoutal pozornost policejní hlídky.

Vycvičený bojovník

Podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové muž na pokyn „zastavit" reagoval přidáním rychlosti a vyrazil směrem na Žandovsko. „Před Skalkou se ho snažila zastavit další hlídka. Tentokrát už muž zastavil, ale vyběhl z auta k blízkému lesu," popsala Baláková.

Muže od útěku neodradily ani dva varovné výstřely a v lese brzy pronásledovatelům zmizel. Protože nešlo o ledajakého uprchlíka, ale o téměř rok hledaného bývalého profesionálního vojáka, který prošel výcvikem ozbrojených složek v bojovém systému musado pro boj zblízka, vyžádali si policisté nemalé posily. „Do pátrací akce se zapojil nejen psovod se služebním psem, vrtulník s termovizí, ale také policisté ze sousedního Litoměřicka," uvedla Baláková.

Pátrání zhruba třicítky policistů přineslo ovoce zhruba po třech hodinách, kdy muže na útěku zadrželi na pozemku u rodinného domu v Bělé pod Bezdězem. Svoji kůži ale vycvičený bojovník lacino nedal. „Policisté museli proti němu použít donucovací prostředky. Během chvíle ho ale zpacifikovali a zhruba hodinu po půlnoci eskortovali do výkonu trestu odnětí svobody. Tam ho soud poslal na tři roky za podvody a zpronevěry," řekla Baláková.

Tajemný zachránce

Kriminalisté ještě v průběhu noci rozklíčovali, jak se dokázal uprchlík během velmi krátké doby přesunout ze Žandovska do Bělé pod Bezdězem. Muž z lesa vyšel na Úštěcku. Tady zaklepal na dveře nejbližšího domu.

Protože naděje umírá poslední, nijak se nezdráhal poprosit pana domácího, aby ho odvezl za úplatu do Bělé pod Bezdězem za kamarády. Dokonce se ani netajil tím, že je v celostátním pátrání a ještě svému „zachránci" radil, aby se vyhnul místům, kde by mohli narazit na policejní hlídky.

„Pětatřicetiletý muž riskoval nejen svůj život, ale i své manželky. Policisté nyní v této souvislosti zkoumají právní kvalifikaci takového jednání a zvažují jeho trestní stíhání pro spáchání trestného činu nadržování," doplnila Ivana Baláková.