Stejně jako v případě ukrajinského dělníka, který se vydával pomocí dokladů totožnosti za Rumuna. O případu informoval Miroslav Vlach, tiskový mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Ústí nad Labem.

Učebnicový případ se odehrál před zraky cizinecké policie v Liberci. Na sklonku května v odpoledních hodinách kontrolovala hlídka cizinecké policie cizince, který se prokazuje rumunskými doklady. Nemluvil a na Rumuna moc nevypadal,“ začíná vyprávění Miroslav Vlach.

Cizinecký specialista zkontroloval řidičský průkaz a občanský průkaz vystavený v Rumunsku, kde vévodila fotka kontrolovaného muže. Na první pohled bylo vše v pořádku. „Oba doklady však vykazovaly známky narušení celistvosti, proto byl muž dopraven na cizineckou základnu. Speciální technika potvrdila předtuchu. Oba doklady byly falešné,“ pokračoval tiskový mluvčí.

Následné otisky prstů usvědčily cizince, který se pod tíhou argumentů doznal. Jednalo se o Ukrajince, který si údajně v Rumunsku nechal udělat falešné doklady. „Věděl moc dobře, co dělá. Na našem území byl bez víza a v minulosti byl již cizineckou policií řešen vyhoštěním,“ vysvětlil Vlach.

Po konzultaci se státním zástupcem byly zahájeny úkony směřující k prokázání trestného činu Padělání a pozměňování veřejné listiny. „Ukrajinský pas je mnohdy překážkou, falešné doklady cestou do pekel. Podobný případ zaznamenali policisté v Rumburku dne 22. května. Stavební dělník z Ukrajiny zde byl drzejší. Ke kontrole předložil nový český občanský průkaz s vlastní fotkou a bydlištěm v Mostě. Netrénoval však moc češtinu,“ uvedl perličku z policejních svodek Miroslav Vlach.