Podnikatel, který připravil členy záložny o sta miliony, zmizel už v roce 2003 a policie se domnívala, že někam uprchl i s ukradenými penězi. Později však obvinila z jeho mučení, k němuž mělo docházet i v Josefově Dole na Jablonecku, a vraždy tři muže: Roberta Šulce, Vladimíra Stratila a Pavla Malého. Tělo Říhy se však nikdy nenašlo. Liberecký soud se kauzou zabývá už několik měsíců. Ve čtvrtek 24. srpna vypovídali před senátem další dva svědci.

Soud se třemi muži, kteří jsou obžalovaní z vraždy Martina Říhy začal 29. března 2017. Zakladatel První pražské družstevní záložny zmizel před 13 lety a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu.
Tři muži jsou obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let nebo výjimečný trest

První svědek odpovídal na otázky soudkyně i obhájců pod falešným jménem a mimo soudní síň. „Šulc měl o někom říkat, že skončí zakopaný jako Říha,“ vyjádřil se elektronicky pozměněným hlasem svědek, který dokonce určil, kde by mohlo být schováno Říhovo tělo. „Odváželi jsme auto z toho místa, kde se odehrávají mimoňské války,“ sdělil svědek překvapivou informaci. Podle obhájců je však podezřelé, že se o místě nezmínil už dříve. Kromě toho se jedná o rozsáhlou oblast vyžadující náročné pátrání.

BYL UNESEN?

Dalším svědkem, který včera vypovídal, byla matka Martina Říhy. Bezmála osmdesátiletá paní s podlomeným zdravím jen s obtížemi vzpomínala na události staré čtrnáct let. „Pořád slyším v uších ten strašlivý výkřik, když mi volal. Bylo jasné, že mu někdo nějakým strašným způsobem ublížil, jinak by se ozval. Měli jsme pěkný vztah,“ vysvětlila svědkyně, která se během výpovědi několikrát rozplakala. Obhájce jednoho z obžalovaných, Oldřich Filip, však upozornil, že státní zastupitelstvo už v době, kdy měl být Martin Říha unesen, verzi rodičů nevěřilo. Svědkyně Marie Říhová například uvedla, že se po posledním, osudném telefonátu snažila synovi několikrát dovolat. Jak ale sdělil Filip, z vyšetřování vyplynulo, že mu volala jen jednou.

Soudní síň. Ilustrační foto.
Hledaný zakladatel vytunelované záložny Říha byl zavražděn na Liberecku

Podle státní zástupkyně byl Říha unesen 17. dubna 2003 ze svého domu ve Zloníně, odkud ho obžalovaní odvezli do penzionu do Josefova Dolu. Zde jej měli brutálně mučit, aby jim vyzradil bezpečnostní kód od svého domu. Ten údajně čtvrtý obžalovaný, Josef Pavelka, poté prohledal.