Jedinou kaňkou tak je vysoký počet mrtvých na silnicích. Velkou výzvou pro policisty je také vzrůstající extremismus, na který se chtějí v roce 2012 zaměřit.

Už zhruba dva roky policie nepřijímá nové muže. „Jsme poddimenzovaní, ale umíme se s tím poprat,“ řekl Franko. Zatímco tabulkově má být v kraji 1402 policistů, reálně jich je jen 1342 a na začátku roku 2012 už dokonce klesl počet pod hranici 1300. „Nemůžeme přijímat nové policisty, snad ale letos nějaký nábor nováčků proběhne,“ věří ředitel.

Přestože policistů ubývá, výsledky má policie slušné. Například ve statistice objasněných činů na jednoho policistu patří liberecký mužům zákona prvenství. Každý policista takových skutků průměrně objasnil 5,1, přitom přes pět se v žádném jiném kraji nedostali.

Počet trestných činů zůstává zhruba stejný. Loni jich policisté řešili 13674, o rok před tím o 89 víc. Objasnit se policistům podařilo 6559 deliktů, což je proti roku 2010 asi o jedno procento více. Mírně naopak přibylo přestupků, které řeší policisté na služebnách. Těch bylo 39895, o rok dříve 38478. Nejvíce šlo o majetkové přestupky, o tři sta víc než v roce 2010 přibylo přestupků proti pořádku.

Podle náměstka ředitele pro vnější službu Pavla Langra přibylo také útoků proti policistům. „Souvisí to s nezaměstnaností a vůbec se situací, kterou vidíme kolem sebe,“ podotkl Langr. Ten se pozastavil i nad počty policistů. „Policistů ubývá neustále. Na republikové úrovni za posledních šest let o osm tisíc. To už se pak někde musí projevit,“ prohlásil. Podle něj krajské vedení policie neví, kam až to zajde. „Nikdo nám to ještě nebyl schopen říct.“

Narážel tím také na fámy, podle kterých někde musí městští strážníci suplovat práci státní policie. „To ale ani není možné. Strážníci nemají pravomoci jako státní policisté. Jde maximálně o jednotlivé případy a ty řešíme kázeňsky,“ řekl.

I podle Franka je situace zatím udržitelná. „Na to, že nám policisté stále ubývají, to zvládáme. Musím říct, že jsem na každého policistu za jeho práci hrdý,“ dodal. Pozor by si měli od dubna dávat také piráti silnic a zloději aut. Policie totiž dostane speciální auto vybavené radarem a také vyhledáváním odcizených značek a aut.

Kriminalita 2011

- Policisté v loňském roce řešili celkem 39895 přestupků, což je asi jedno procento víc než v roce 2010 a také 13674 trestných činů. - Majetkových činů bylo 8027, to je zhruba stejně. - Přestupků proti pořádku (hádky, rvačky) bylo 1492, tedy o 300 víc.

- Přibývá i útoků na policisty a další veřejné činitele