Oslava narozenin skončila téměř vraždou. Před libereckým krajským soudem v úterý poprvé stanul obžalovaný Stanislav K., který měl loni v září téměř k smrti ukopat v centru Liberce svého známého Davida M. Podle soudkyně mu hrozí trest 10 až 18 let.

„To, co začalo jako potyčka mezi opilci, eskalovalo tak, že obžalovaný několikrát s nápřahem dupl poškozeného do obličeje, čímž mu způsobil zranění, které přežil jen díky vysoce specializované lékařské péči,“ sdělila soudkyně Eva Drahotová. Podle ní navíc ze svědeckých výpovědí vyplývá, že pokud by obžalovaného od Davida M. neodtrhli, dopadl by incident ještě hůř.

„Kromě toho se všeobecně ví, že jakmile leží poškozený na zemi, je neetické do něj, i v rámci konfliktu, kopat, protože už je bezbranný,“ dodala Drahotová. Sám obžalovaný si podle svých slov na nic nevzpomíná. „Slavil jsem narozeniny. Začali jsme popíjet v hospodě v Hanychově. Pak už mám okno. Ráno jsem se vzbudil a šel do práce. Nevěděl jsem, co se stalo,“ vysvětlil 25letý muž, který se zároveň včera omluvil. „Je mi to velice líto. Nikdy jsem neměl v úmyslu někoho zabít,“ pronesl před porotou.

K osudnému incidentu došlo loni 23. září v Moskevské ulici. Podle obžaloby vešel Stanislav K. do casina, odkud měl vytáhnout poškozeného, dostrkat jej na ulici a do nejbližšího průchodu. „Napadl jej kolenem do břicha. Nejméně čtyřikrát jej kopl do hlavy s úmyslem jej usmrtit,“ uvedla žalobkyně Iva Plšková, která také přečetla dlouhý výčet zranění, která David M. utrpěl.

Její verzi podpořili i svědkové, mezi nimiž byla i tehdejší pracovnice casina. „Když jsem viděla, že poškozený leží na zemi, zavolala jsem záchranku,“ sdělila mladá žena s tím, že ji jeden z přihlížejících varoval, aby se do rvačky nepletla, jinak že „něco uvidí“.

Jako případný motiv by mohly být podle jednoho ze svědků peníze. „Řekl mi, že mu David dluží nějaké peníze. Ten ale tvrdil, že neví za co,“ uvedl svědek, který byl na místě činu a oba muže dobře zná. Obžalovaný ale popřel, že by mu David M. něco dlužil. U soudu byl také přehrán záznam z pouliční kamery, která celý incident zachytila. Na nahrávce je vidět nejen samotné napadení, ale také skupinka mužů, která mu nějakou dobu přihlíží.

Poškozený muž žije v současnosti v Londýně. Jak uvedl zmocněnec jeho rodiny, je odkázán na pomoc druhých. Podle vyjádření jeho matky si například nedokáže sednout na židli, neumí si dojít sám na toaletu a má narušenou psychiku. Rodina požaduje odškodné milion korun, Vojenská zdravotní pojišťovna kolem 400 tisíc korun. Soud bude pokračovat ve středu.