Bývalý liberecký policejní ředitel Miroslav Dvořák čelí obvinění, že přijal úplatek ve výši 250 000 korun v souvislosti s projektem na umísťování radarů u škol na Liberecku v roce 2009. Plán rovněž zahrnoval i bezpečné, blikající přechody v Libereckém kraji. Zástupci firmy, která zařízení nabízela, ale něco takového u středečního soudu popřeli.

„S Dvořákem jsme se setkali asi třikrát. Působil na nás jako ostřílený, zkušený policista a prima člověk, který by nám mohl poradit, zda je vůbec reálné projekt na Liberecku rozjet. Nakonec ale zůstalo jen u diskuze, projekt se neuskutečnil," vypověděli Radovan Finfrle a Jan Fišer s tím, že Dvořákovi rozhodně žádný úplatek nedali a ani to neměli v úmyslu. Bývalý ředitel policie prý peníze nepožadoval.

Přiznali pouze to, že chtěli Dvořákovi nabídnout práci u nich ve firmě. V té době už totiž věděli, že Dvořák bude u policie končit. „Člověk jeho kvalit se nám mohl hodit, protože my jsme se tehdy zabývali hlavně stavařinou," dodal Fišer.

Zmanipulované odposlechy?

Dvořák ve středu u soudu znovu zpochybnil odposlechy, na jejichž základě byl obviněn mimo jiné z korupce. „Podle mých informací s odposlechy někdo manipuloval a navíc postrádají místa záchytu. Chci, aby se můj případ vrátil k došetření do přípravné fáze," řekl exšéf policie Dvořák.

Před soudem už dříve vypovídala znalkyně v oblasti kriminalistiky – fonoskopie Marie Svobodová, která zkoumala autenticitu nahrávek odposlechů. Žádnou manipulaci se záznamy neobjevila, Dvořák si ale vyžádal dalšího znalce.

Pravomocně již byl Dvořák potrestán podmíněným trestem za zneužití pravomoci úřední osoby. Odvolací krajský soud ale k novému projednání vrátil další tři skutky, mezi nimiž je nejzávažnější obvinění z korupce.

Dvořák vinu odmítá, podle něj jde o uměle vytvořenou kauzu, jež ho měla zlikvidovat. V čele policie na Liberecku byl pět let od prosince 2003. Původně ho okresní soud odsoudil na čtyři roky nepodmíněně. Odvolací soud mu ale trest zmírnil na podmíněný a zakázal činnost u policie na pět let. Potrestán byl za pomoc politikům ČSSD a zjišťování čísel pro soukromé účely.

Dvořák si také podle obžaloby ponechal sponzorský dar 100.000 korun určený pro policejní sdružení IPA. Údajně také používal služební vozy pro soukromé účely a využíval pracovníky údržby z ekonomického odboru policie při stavebních pracích.