Co se v noci na neděli v Tanvaldu na Jablonecku odehrálo, zatím není jasné. Policie na případ uvalila informační embargo. „Na objasnění pracují kriminalisté,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Knopová.

K tragédii tak existují pouze kuséí informace. Mladí muži byli Romové a kolem půl druhé se měli vracet ze silvestrovské oslavy domů od své babičky. Se střelcem se potkali na cestě u železniční trati na okraji Tanvaldu směrem k Desné nedaleko Krkonošské ulice.

Jedna z možných verzí je, že staršího muže přepadli a chtěli okrást, ten se ale se zbraní v ruce bránil. Takovou informaci ale nikdo nepotvrdil.

Dvaadvacetiletý mladík byl na místě mrtvý, jeho bratr ještě s poraněním došel domů, kam pro něj dojela záchranka. „Muž měl střelné poranění hrudníku. Byl převezen k ošetření na chirurgii,“ řekl ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že podezřelý muž už policistům podal vysvětlení. Okolnosti případu ale zatím jasné nejsou. „Za současného stavu řízení není možné kvalifikovaně rozhodnout o tom, zda ten skutek bude vůbec trestným činem, zda se nejednalo o znaky nutné obrany, anebo bude posuzován jako trestný čin, buď vraždy, zabití nebo ublížení na zdraví s následkem smrti. Ještě to říct neumíme,“ uvedla Bradáčová.

K dispozici zatím není nezbytný znalecký posudek ani pitva zemřelého mladíka. Získání potřebných informací proto může trvat déle, možná týden. Státní zastupitelství si také vyhradilo právo podávat o případu informace.

Jinak byl Silvestr pro policisty v rámci možností poklidný. Přesto ale na tísňové lince zaznamenali více jak stovku telefonátů. „Převládala oznámení o fyzických napadeních, kterých v noci ze soboty na neděli přijali policisté více jak tři desítky,“ uvedla krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Jeden člověk v Liberci se na Silvestra rozhodl ukončit svůj život. Policisté tento případ řešili před devátou hodinou. Vyšetřovatelé vyloučili cizí zavinění. „Dále pak policisté vyšetřovali šest výtržností a dva případy násilí proti úřední osobě. Kvůli rušení nočního klidu byla přijata dvě oznámení,“ vypočítala mluvčí.

Linku 158 ale, jak už to tak bývá, zneužívali opilci, kteří policistům hrubě nadávali.

S využitím ČTK