Strážníci městské police nedohlíželi letošní zimu na bezpečnost Liberečanů jen v ulicích města, ale i na sjezdovkách Ještědu. Tam nejsou žádnými nováčky. Na svazích Ještědu působí pravidelně od roku 2010.

Letošní „horskou sezonu“ strážníkům zpestřila v polovině března preventivní akce, při které se soustředili na rychlost lyžařů. „Zaměstnanci ski areálu zabezpečili okolní terén, ohradili „měřený úsek“ a ski hlídka libereckých strážníků dohlížela na situaci na trati. V měřeném úseku každému projíždějícímu lyžaři veliký displej zobrazil aktuální rychlost. Přestože bylo zařízení umístěno na jednom z mírnějších svahů Ještědu, mnozí lyžaři se přesvědčili, že i zde je možné dosáhnout devadesátikilometrové rychlosti,“ popsal akci Ladislav Krajčík, ředitel libereckých strážníků. Podle strážníků však nemusí být automaticky rychlost problémem. Vše záleží na umu lyžaře. “Myslím si, že samotná rychlá jízda není automaticky něco špatného. Je-li na svahu prostor a lyžař umí, neřešíme to. Problém vidíme u těch, kteří se řítí svahem plným dětí, viditelně lyže nezvládají a myslí si, že když jedou neohroženě, tak jezdí dobře. Takové lyžaře upozorňujeme na rizikové chování. Naštěstí jich není mnoho a převážnou většinu z nich stačí jen upozornit,“ doplnil slova Ladislava Krajčíka jeden ze strážníků.

Letošní zimu na Ještěd vyráželi strážníci zhruba třikrát týdně, hlavně o víkendech a ve dnech zvýšené návštěvnosti areálu. Služba na Ještědu není jen lyžování. Pravidelně ji zahajuje a ukončuje obchůzka areálu a přilehlých parkovišť. Strážníci tedy letos nedohlíželi pouze na chování lyžařů, ale i na jejich auta. Právě proto byl městský kamerový systém koncem minulého roku rozšířen o další sledované místo, a to u centrálního parkoviště v ulici Ještědská.

Bilanci letošního působení městské police na Ještědu naleznete v pondělním vydání.