Liberec – Při začátku školního roku mají pohotovost strážci zákona. Hlídkují u přechodů a dbají na správné přecházení dětí. Jako každý rok, i letos se zaměřili na využívané přechody u škol, křižovatek a zastávek v jejich blízkosti.


Například u školy Sokolovská v liberecké čtvrti Pavlovice strážník řídil provoz a popoháněl děti přes přechod. „Tak jdeme, jdeme, na přechodu se nezdržuje.“ Děti muže v uniformě samozřejmě poslechly. „Je dobře, že tu strážník je. I řidiči si potom dají větší pozor, nemám pak o své dítě takový strach,“ uvedla Zuzana Prošková, která vedla do školy svého syna Jirku.


Strážníci jsou na vybraných přechodech i v průběhu roku, přesto je první září výjimečné. „Děti bývají po prázdninách rozjívené a nedávají tolik pozor,“ vysvětlil zástupce ředitele městské policie v Liberci Miroslav Chmela. Strážníci spolupracují i se státní policí, před začátkem vyučování tak byly v terénu desítky mužů. Přítomnost strážníků působí i na řidiče. „Je jasné, že když vidí uniformu, zpomalí a jsou ohleduplnější,“ řekl Chmela. Právě z toho důvodu na přechodech působí po většinu roku, i když ne v takové míře. „To už dělají pochůzkáři,“ doplnil.


Když odbije osmá hodina, strážníci z ulic nezmizí. Mají vytipovaná místa, kde se děti budou pohybovat po vyučování. „Spíš se soustředíme na ty odrostlejší, kvůli šikaně nebo podobným jevům. Máme časy, kdy jim končí škola, pohybujeme se v rizikových oblastech,“ popsal Chmela.
Pro tuto činnost městská policie využívá mobilní služebny, která funguje zatím několik týdnů. Podle zástupce ředitele provoz funguje a strážníci jsou stále v centru dění.


Během dopoledne byli v terénu i policisté, kteří normálně pracují v kancelářích, například z přestupkového oddělení. I to vypovídá o důležitosti prvního školního dne pro městskou policii.