Měla to být služba jako každá jiná. Liberecký taxikář měl noční směnu. V centru města k němu nasedl zákazník. Na tom by nebylo nic zvláštního, dokud nepřišlo na placení. Zákazník odmítl zaplatit taxikáři sedmdesát korun a začal ho škrtit. Na řidiče taxislužby si ale nepřišel. Svého protivníka přemohl a udeřil ho vysílačkou.

Zavolal o pomoc

„Okamžitě pak přivolal hlídku městské policie. Při jejich příjezdu se na místě nacházeli oba muži. Strážníci celou věc pro podezření z trestného činu Ublížení na zdraví předali přivolané Policii České republiky," popsala situaci mluvčí strážníků Daniela Bušková.

Taxikáři se s tím, že jim zákazníci nechtějí zaplatit, setkávají poměrně často. Strážníky ale volají tak jednou za čtrnáct dní. „Je to spíše zřídka, tak jednou za deset až čtrnáct dní. Většinou řešíme problémy typu, že na vyhrazených parkovacích místech taxislužeb stojí někdo jiný," konstatovala Bušková.

Taxikářům často ženy nabízejí místo peněz sexuální služby.

Jízda za sex

„Je to docela pravidelné. Hodně v pátek a v sobotu. Většinou jde o mladé holky, třeba vysokoškolačky. Sednou do auta a řeknou, že nemají peníze, ale že když je odvezeme, tak mi ho vykouří," zmínil jeden z libereckých taxikářů, který nechtěl být jmenován.

Je to zhruba měsíc, co Krajský soud v Liberci poslal na dvacet pět a dvacet jedna let do vězení vrahy řidiče taxi.

Mladíci taxikáře usmrtili osmadvaceti bodnými a bodnořeznými ranami do horní části těla. To vše jen kvůli čtyřem tisícovkám, které taxikáři ukradli společně s peněženkou.

Strach taxikáři samozřejmě mají, ale zbraně u sebe většinou nenosí. „Nic tu nemám, navíc si myslím, že by mi to stejně nepomohlo, když vám sednou do auta třeba za vás, tak prostě nemáte šanci," míní jeden z libereckých taxikářů.

Rodiny řidičů taxislužby se bojí o své muže. Například mezi vánočními svátky jednoho z nich zákazník pořezal ve tváři. „Byl to mžik. O tom, že mám celý krk od krve mi řekl až kolega, který hned přijel," již dříve řekl napadený taxikář Miroslav Martinec, který dva agresory nabral krátce po půlnoci u terminálu městské hromadné dopravy ve Fugnerově ulici.

Chytli je

Jejich jízda do Prahy skončila už po sto metrech, kde je taxikář požádal o peníze předem. Jeden z dvojice měl taxikáře chytnout kolem krku a při strkanici došlo k poranění na obličeji.

Poté dvojice cizinců utekla do nějaké z přilehlých ulic, kde si drze zastavila jiný taxík, kterým se pokusila do Prahy dostat.Na čerpací stanici u Příšovic si však pro ně přijeli policisté z Turnova.