Naposled přišla o pět tisíc korun šestatřicetiletá žena z Liberce. Právě tolik totiž stál sporák, který si objednala u jednoho internetového obchodu. Sporák zaplatila předem a teď nemá ani kuchyňský spotřebič, ani peníze.

Podle policie si platbu předem měla důkladně rozmyslet. „Pokud je to možné, je lepší využít méně riskantního dodání zboží na dobírku,” poradila mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Důležité je také se o provozovateli internetového obchodu informovat. Stačí si prohlédnout pár odkazů, kde se lidé se zkušenostmi s nakupováním dělí.

Podvedená žena se nakonec obrátila na policisty. „Nejprve se pokusila kontaktovat společnost, u které měla zboží objednáno, ale žádná komunikace s nimi není možná,” řekla mluvčí. Policisté tak nyní případ řeší jako podezření ze spáchání přečinu podvodu.

Podobně je na tom muž z České Lípy, který si také na internetu objednal mobilní telefon a zaplatil za něj téměř šest tisíc korun. Několik týdnů se ale nic nestalo, a tak vše ohlásil na policii. „Zřejmě jde o dalšího napáleného zákazníka. Zjišťujeme, kdo peníze převzal a kde skončily,” řekla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Podle policistů lidé stále častěji nakupují na internetu, protože tam najdou lepší ceny. Anonymita sítě ale nahrává také podvodníkům. „S oblibou internetu bohužel roste i počet podvedených uživatelů,” dodala Knopová.