Policisté pěstírnu objevili v prosinci roku 2013 poté, co po přetížení elektrické sítě vyhořela v jatkách trafostanice. V té době v ní nikdo z pěstitelů nebyl, na místě ale zůstalo profesionální vybavení a několik tisíc rostlin v různých fázích vývoje. Na místě policisté také zajistili otisky prstů a stopy DNA, které patřily mimo jiné i obžalovaným. Dále také mobilní telefon, ze kterého někdo volal družce Do Van Luata a přenosný počítač, ze kterého měl Nguyen Phi Hung komunikovat na sociálních sítích. Z těchto důkazů ale nebylo zřejmé, kdy přesně se obžalovaní v jatkách pohybovali a jestli tam pěstovali marihuanu.

Falešný sklad zboží

Prostory v jatkách měly vietnamským nájemcům sloužit ke skladování zboží. O tom, co se děje uvnitř, neměla tušení ani ostraha objektu. Ta také zapisovala pouze SPZ aut a osoby nekontrolovala. Čtyřiadvacetiletý Do Van Luat odmítl vypovídat a požádal soud, aby pokračoval v jednání bez něj. O rok starší Nguyen Phi Hung přiznal, že v areálu jatek byl. Měl prý za úkol vyklízet starý nábytek, skládat zboží v bílých krabicích a jakoukoliv vinu odmítl. Totožnost muže, který ho měl na tuto práci v pražské tržnici SAPA najmout ale nezná.

Protože na místě policisté nenašli žádné sušené rostliny, nebo rostliny těsně před sklizní, byli muži obžalovaní jen z pokusu o pěstování marihuany a hrozilo jim 8 až 12 let ve vězení. Podle státní zástupkyně Petry Žílové byli obžalovaní takzvanými zahradníky a jejich úkolem bylo pečovat o rostliny, hlavou celé organizace však měl být někdo jiný. Státní zástupkyně se ihned po vynesení rozsudku odvolala a případ bude pokračovat. „Pěstírna měla spotřebu elektřiny jako malá vesnice, kdyby nedošlo k nehodě trafostanice, podařilo by se jim vypěstovat až 273 kilogramů sušiny konopí, která by obsahovala 10 kilogramů THC," řekl soudce Martin Omelka.

(ble)