Soud pak jednání odročil. Jednatřicetiletý podezřelý Moldavan před soudem nevypovídá. Hrozí mu až 18 let vězení.

Podle obžaloby svou bývalou manželku napadl v noci na 14. prosince v Parkhotelu Morris v Novém Boru na Českolipsku. Dvojice se v něm ubytovala společně, řešili prý tehdy vánoční dárky pro jejich dcerku. Policistům podezřelý řekl, že se exmanželka opila, obtěžovala jej a pak si stěžovala na bolest srdce. Šel jí prý proto na recepci zavolat pomoc a když se vrátil, našel ji v bezvědomí. Posléze se ji snažilo zachránit několik hostů, kteří právě měli v hotelu podnikový večírek.

Žena ležela nahá na podlaze v koupelně a kolem byla spousta vody. Exmanžel ji prý sprchoval a pomoc tam nechtěl pustit. Hosté ji pak ale z koupelny vynesli ven. „Přistoupil jsem k ní a díval jsem se, jestli nemá zapadlý jazyk nebo něco takového. Měla trochu promodralé rty,“ popisoval jeden z nich. Za pomoci instrukcí od ženy na tísňové lince se Moldavanku spolu s kolegou pokoušel oživit. Kolem očí a u nosu měla krev.

Žena zemřela po několika dnech v nemocnici. Vážné poškození mozku způsobené dlouhým dušením a rdoušením přežít nemohla. „Laicky řečeno byla mrtvá už v okamžiku, kdy tam zasahovala rychlá záchranná služba,“ shrnul soudní znalec Radovan Havel. Kromě známek po rdoušení se na mrtvé našly ještě stopy po úderech do hlavy a do krku. Vrah ji rdousil tak silně, že neměla šanci se bránit. Útočník jí například zlomil hrtan.

Záchranáře do hotelu na žádost Moldavana zavolal recepční.

„Zvýšeným hlasem volal: Sanitku! Byl rozrušený. Asi za pět minut se vrátil a ptal se, kde ta sanitka je,“ líčil mladý muž. Když se dvojice v hotelu ubytovávala, chovala se prý k sobě přívětivě. Roli v tragické události později mohl sehrát i alkohol. Pila jej zavražděná žena, ale i její exmanžel. V noci měl v krvi více než jednu promile.

Liberecký soud měl případ projednávat i ve čtvrtek, někteří znalci se ale omluvili. Senát se také chystá vyslechnout jednu svědkyni, která dnes k soudu nepřišla.