Podle státní zástupkyně způsobil škodu za více než 9,5 milionu korun především tím, že si objednal a odebral nábytek, výpočetní techniku a další zboží, ale dodavatelům za ně nezaplatil ani korunu.

Za to hrozí osmadvacetiletému muži z Českolipska až dvanáctiletý trest odnětí svobody. Právě ze svědeckých výpovědí je patrné, že účetnictví si vedl Šofr sám, i když mu někteří z jeho někdejších zaměstnanců doporučovali zaměstnat účetní. V jedné z výpovědí Šofr uvedl, že firma Institut pro certifikaci účetních poradců, kterou vedl, funguje z grantů Evropské Unie.

Způsobil škodu za téměř deset milionů

Obžaloba říká, že v minulosti založil občanská sdružení, která se navenek tváří jako solidní vzdělávací společnosti účetních. Tato sdružení pak od roku 2003 sám vedl a pořádal rekvalifikační kurzy.

Certifikáty mají mezinárodní platnost?

Ukončením kurzů získali jejich absolventi falešné certifikáty diplomovaných účetních, o kterých Josef Šofr tvrdil, že jsou mezinárodně uznávané.

K falšování diplomů využíval Šofr registračních čísel a znaků Akademie J. A Komenského v České Lípě, kde v minulosti působil. Přisvojil si tam také registrační údaje, kterými pak opatřoval jím vydávané diplomy a certifikáty.

Přivlastnil si vysokoškolský titul

Tyto diplomy jsou ve skutečnosti úplně k ničemu. Jen na Českolipsku tak podvedl desítky lidí a připravil je celkem o částku převyšující čtyřista tisíc korun.

Účetní specialista a předseda představenstva Komory účetních poradců a interních auditorů také údajně připravil osmadvacet lidí a jednu střední školu celkem o 412 tisíc korun, když pro ně pořádal rekvalifikační kurzy podvojného účetnictví a tvrdil jim, že vydávané certifikáty mají mezinárodní platnost.

Muž se vydával za vysokoškolsky vzdělaného účetního, za peníze akademie si objednával věci pro svoji osobní potřebu, zpronevěřil také peníze v hotovosti a dokonce také valuty.

Falšoval i potvrzení o zaplacení

Po propuštění z Justiční akademie podváděl podle Deníku i další vzdělávací instituce nebo podnikatele, a to i přesto, že ho v té době už vyšetřovala policie.

Nadále falšoval potvrzení o zaplacení a objednával drahé věci, jež nikdy nezaplatil. Když se na jeho podvody na Českolipsku přišlo, přesunul se do Prahy, kde založil školu. Vydával se za magistra, ačkoli má středoškolské vzdělání. Za všechny tyto skutky je na Šofra podáno hned několik žalob. V České Lípě, Liberci, v Praze i na Moravě. (pr)