Přepadený muž to ale neustál a upadl na zem. S vážnými zraněními, které přitom utrpěl, se chvíli léčil v Krajské nemocnici v Liberci. Poté ho přemístili do léčebny dlouhodobě nemocných v Jablonném v Podještědí. Tam, zhruba čtvrt roku od brutálního útoku, zemřel na oboustranný zápal plic, což je jedna z nejčastějších komplikací u starých nemocných lidí, kteří jsou upoutáni na lůžku.

Rozsudek včera nepadl, soudce Lukáš Korpas odročil hlavní líčení na neurčito. „Dokazování je potřeba doplnit o další znalecký posudek. Bezprostřední příčinou smrti seniora totiž nebyla zranění. Je potřeba zjistit, zda léčebný postup byl správný," vysvětlil své rozhodnutí.

Hlavní líčení v celém případu začalo v pondělí. Deník o něm již informoval. Masařík řekl, že si seniora na hlavní poště v centru Liberce vytipoval náhodou. „Byl první, u kterého jsem si všiml, že vybírá větší hotovost. Měl s sebou příruční tašku a měl jsem za to, že bude jednoduché mu ji vzít," přiznal se u soudu v pondělí. Podle informací ČTK sledoval starého muže při cestě do obchodních center. Přepadl jej ale až před domem, ve kterém senior bydlel. A to jen proto, že nechtěl, aby ho při loupeži někdo viděl.

Zraněného seniora v kaluži krve našla až jeho sousedka. Ta neváhala a přivolala záchrannou službu. Než ale sanitka přijela, napadený se ji měl svěřit, že ho někdo zezadu udeřil do hlavy. To ale obžalovaný odmítá. Dle jeho tvrzení prý muži jen vytrhl tašku s více jak deseti tisíci korunami a z místa činu utekl. To, že spadl a zranil se, mu prý řekli až policisté. Poškozenému i jeho ženě proto napsal omluvný dopis.

Výslech znalců

Včera líčení pokračovalo výslechem soudních znalců. Eva Matějů, soudní znalkyně v oboru zdravotnictví, popsala, jaká zranění přepadený senior utrpěl. Jednalo se nejen o tržné poranění hlavy a otřes mozku, krevní výron v oblasti pánve, ale zejména o krvácení pod měkké pleny mozkové a mnoho vážných zlomenin včetně těch tříštivých. „Poškozený měl například zlomenou stydkou a křížovou kost či tělo dvanáctého obratle," zaznělo v soudní síni.

Obžalovaný Lukáš Masařík je podle její kolegyně, která včera před soudem vystoupila jako první, emočně plochý. Má snížené sebevědomí a jeho emoční reakce jsou nezralé. „Dovedu si představit, že by byl schopný spáchat takový čin znovu," řekla s tím, že během vyšetření nezjistila u Masaříka snížené schopnosti vnímání a zapamatování si prožitého, ani sklon ke zvýšenému lhaní.

Psychiatr Ladislav Hnídek, který ji před senátem se svým posudkem vystřídal, ale uvedl, že si nemyslí, že by to znovu spáchal. Jedině že by si odpykal trest, pak žil několik let spořádaným životem, kdy by to, co udělal, upadlo do podvědomí a posléze, kdyby se třeba znovu dostal do finanční tísně, by mohl znovu sklouznout k tomu, aby se k finanční hotovosti dostal způsobem, jako v loňském roce.

Zároveň uvedl, že obžalovaný trpí paranoidní schizofrenií a patologickým hráčstvím. „Schopnost rozeznat protiprávní jednání v době incidentu u Masaříka snížena nebyla," upřesnil. Z toho vyplývá, že si musel uvědomovat, co vlastně dělá, čeho se dopouští. Zároveň ale Hnídek pochybuje, že by si obžalovaný při přepadení mohl představit, že by mohlo dojít ke smrti poškozeného. Podle něj tak dalece Masařík neuvažoval. „Je to nemocný člověk v remisi. Větší část jeho duše je ale normální. Do života by mu pomohlo, kdyby měl při sobě asistenta a chráněné bydlení," zaznělo z jeho úst. S obžalovaným Masaříkem se přitom nesetkal poprvé. Vyšetřoval jej již v jeho předchozí trestné činnosti, která se také týkala přepadení.

Loupil v podmínce

Obžalovaný Masařík měl totiž problémy se zákonem již v roce 2013, tedy rok před činem, pro který je nyní souzen. Tehdy podle ČTK přepadl dvě ženy. Jeho otec, kterého včera po skončení soudu Deník vyzpovídal, ale mluvil o jediné. Na dotaz, zda by uvedl, co se tehdy stalo, nejdříve řekl, že o tom nechce mluvit. Posléze ale upřesnil, že syn Lukáš přepadl dospělou ženu. „Peníze ji ale vrátil a omluvil se. U soudu za to dostal dvouletou podmínku. Říkal jsem mu, ať neblbne a vydrží to, že se mu nic nestane," řekl otec s tím, že rodiče si své děti nevybírají.

Výpověď z dílny

Podle Masaříka staršího mohou za všechno ženský. Reagoval tím na to, že kdyby Lukáše, který před přepadením pracoval v jedné z libereckých chráněných dílen, jeho vedoucí nepropustila, čin, pro který je souzen, by se nestal.

„On chtěl pracovat, ale prý už ho nepotřebovali. Od té doby to bylo horší. Říkal jsem mu, aby se snažil vrátit zpět do ústavu v Kosmonosích," svěřil se. Podle něj, dokud Lukáš pracoval, bylo vše bez problémů. V minulosti si dokonce přes Úřad práce udělal rekvalifikaci na pečovatele. Jenže se na tuto pozici v jednom z libereckých zařízení nedostal, měli plno. A tak si sehnal práci v chráněné dílně. Problém ale nastal ve chvíli, kdy dostal onu výpověď.

„Byl závislý na automatech. Sázel i ve Sportce a dlužil peníze svým kamarádům. Pro jeho invalidní důchod jsme chodili spolu, aby jej neutratil. V červenci loňského roku, kdy jsme pro něj měli zajít, jsem ale ráno usnul. On vstal dřív a vydal se pro peníze sám," pokračoval ve vyprávění. Dlouho si jich ale neužil. Obratem totiž celý důchod prohrál na automatech a začal řešit, co bude dělat. „Dostal ohromný strach, že přijde o střechu nad hlavou a stane se z něj bezdomovec. Proto udělal takovou blbost," doplnil se slzami v očích otec. Peníze by jim přitom na živobytí normálně stačili. Stačilo jen, aby syn přestal kouřit a hrát automaty. Senior by tak mohl žít.