Svou vinu ale popírají. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v délce od deseti do patnácti let. Je ale možné, že výsledný trest bude i nižší. Podle státního zástupce Miloše Klátika je totiž v dnešní době nutné přihlédnout k době, po kterou se celý případ táhne. Od roku 2000 je to letos již patnáctý rok. Zhruba pět let byl celý případ v přípravném řízení a od té doby je u soudu. Potkalo jej dokonce i úmrtí předsedy senátu, proto musel začít znovu s novou soudkyní. Před čtyřmi roky přitom Krajský soud v Liberci nad organizovanou skupinou vynesl rozsudek. Hlavní prostředník Pavel Blecha vyfasoval dvanáct let, další tři spolupracovníci deset let a dva odešli od soudu s podmínkou. Vrchní soud v Praze ale rozsudek zrušil. Včera se tak začalo znovu, úplně od začátku, tedy přednesem obžaloby a výslechy skupiny obžalovaných, kromě Martina Šlapáka, jež k soudu dorazí až dnes. Když vše dobře půjde, rozsudek by mohl padnout příští týden. Původně bylo obžalováno osm pachatelů. Ale na dva z nich se vztahovala amnestie, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus.

Pašování heroinu

Podle obžaloby přebírali čeští kurýři turecký heroin v Rakousku a v palivové nádrži jej převáželi do Švédska a Velké Británie. Část drogy, která se jim v jednom případě do vozu nevešla, schovali i do bezpečnostní schránky na letišti v Linci, kde heroin našli policisté. Poprvé vezli zhruba devět kilogramů heroinu, podruhé asi dvojnásobek. Chtěli být nenápadní, v autě tak kromě řidiče jela ještě žena a dítě. Na pokyn Blechy jel za nimi v jiném voze Šlapák.

Obžalovaní ale vinu popírají. V minulosti převážení drogy přiznal pouze Šlapák. Co řekne dnes, to se uvidí.

Fantazie ze strany české policie

Jako první včera předstoupil před soudní senát kosovský Albánec Rexhep Sejdi. Následoval ho jeho syn, Hamdi Sejdi. Oba uvedli, že s obžalobou nesouhlasí. „Jsou to názory, spekulace, fantazie a pohádky ze strany české policie," svěřil se Rexhep Sejdi. Přiznal, že se nikdy takovou trestnou činností nezabýval, ani nad ní nepřemýšlel. S komplicem Blechou, který je nyní ve výkonu trestu, prý spolupracoval na exportu a importu textilu. „Neznal jsem dobře české zákony a jazyk, hodně mi pomohl. Byl a je to můj přítel," řekl včera. Zároveň přiznal, že se Šlapákem měl v roce 2000 konflikt. Tehdy ho prý Šlapák obvinil z drogových obchodů, jenže soudy mu to neprokázaly.

Do celého případu je zapletený i Jiří Brauner, Roman Fišera či Lenka Mačicová. Ta ve skupině spolu se Sejdinem mladším fungovala jako kurýr. Řídit se měla jeho instrukcemi. Do Švédska převezla kilogram heroinu.

Podle informací ČTK se droga později našla v autě člověka, s nímž byla v kontaktu. Hamdi Sejdi u soudu uvedl, že žena měla ve Švédsku pouze vyzvednout peníze, které by zavezl na Balkán jako humanitární pomoc v souvislosti s konfliktem v Kosovu. „Banky tam nefungovaly, neexistovaly jiné možnosti, jak je tam poslat," řekl. Sám nemohl vycestovat kvůli vízu a Mačicovou takto využil čtyřikrát, vozila 50 000 až 100 000 německých marek.

Čtěte také