Hejtman Martin Půta opět před soudem. Až do čtvrtka jsou u Krajského soudu v Liberci nařízena jednání v korupční kauze kolem plánované rekonstrukce kostela svaté Máří Magdaleny v Liberci, v níž je hejtman Libereckého kraje jedním ze třinácti obžalovaných. Kromě fyzických osob figurují v případě i čtyři firmy. Půtu obžaloba viní z toho, že měl vzít úplatek ve výši 830 tisíc korun za to, že ze své pozice ve vedení Regionální rady ROP Severovýchod zajistí, že budou na projekt vyplaceny peníze.

Krajský soud v Liberci začal projednávat korupční kauzu, v níž figuruje také hejtman Martin Půta.
Komplikovaná korupční kauza pokračuje. Figuruje v ní hejtman kraje Půta

Během pondělního jednání vystoupili obhájci společnosti Metrostav, která měla zajišťovat přestavbu kostela na geotermální lázně, i dalších obžalovaných proti použití přepisů nahrávek odposlechů. Ty jsou jedním z klíčových důkazů. Podle advokátů jsou ale přepisy nepřesné a doplněné návodnými poznámkami. Zpochybnili tak jejich zákonnost a považují je za neobjektivní. Podle nich by k nim soud neměl přihlížet. Soudce Petr Neumann na jejich výhrady reagoval, že se jimi bude zabývat, až přijdou tyto důkazy na řadu.

Proti účelovému nakládání s důkazy se ohradil i Půta. „Dal jsem k dispozici policii svůj diář. Jsou z něj ale vybrány jen některé schůzky. Podle nich to vypadá, že jsem se scházel jen s Metrostavem nebo panem Dolanským (další z obžalovaných, pozn. red.),“ sdělil hejtman.

Krajský soud v Liberci začal projednávat korupční kauzu, v níž figuruje také hejtman Martin Půta.
Korupční kauza, ve které figuruje i hejtman Martin Půta, nadále pokračuje

Před soudem v pondělí vypovídala také bývalá členka výboru regionální rady Ivana Hujerová. Ta si však na bližší okolnosti schvalování dotace na projekt přestavby kostela nevzpomínala. „Byl to tehdy jeden z řady rizikových projektů, kterých bylo dost,“ uvedla Hujerová. Podle ní bylo ale výjimečné, že měly být v tomto případě peníze vyplaceny až po dokončení projektu.

Případ se táhne od roku 2014. Projekt za 65 milionů připravila společnost Geotermální energie pro občany, která je stejně jako firmy Gallos, Developer cz a Metrostav obžalovaná. Soud se zabývá také nezrealizovaným projektem výstavby oddechové zóny na Perštýně za 30 milionů. V té hejtmanovo jméno nefiguruje. Ani na jeden projekt peníze vyplaceny nebyly.

Krajský soud v Liberci začal projednávat korupční kauzu, v níž figuruje také hejtman Martin Půta.
Druhý pokus začal. Soud projednává kauzu, v níž figuruje i hejtman Půta

Obžalovaným hrozí tresty od pěti do dvanácti let. Půta se podle státního zástupce dopustil přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hejtman svou vinu od počátku odmítá. V rozsáhlé a komplikované kauze vypovídají desítky svědků, spis čítá na dva tisíce stran.