„Dostal jsem informaci, že to, že je paní Hronová manželkou mého spolustraníka, bude minimálně mediálně použito proti mně, takže jsme po poradě s právníkem podali námitku,“ sdělil hejtman, podle kterého je tento krok důležitý proto, aby se v budoucnosti rozhodnutí soudního senátu nezpochybnilo. Půta dále dodal, že senát nesestavoval a necítí se tak zodpovědný za průtahy, které nastaly. „Každý z lidí v senátu musí zvážit, jestli může v té věci rozhodovat,“ dodal dále Půta, který ale přiznal, že o tom, že je manželka jeho spolustraníka členkou senátu, věděl už několik týdnů. 

Soudce Petr Neumann nejprve námitku nepřijal, podle něj nebyl důvod. „Kdybychom hledali pokaždé, kdo je s kým v jaké straně, nebo kdo s kým chodil do školy, tak bychom nezahájili nikdy nic,“ vysvětlil po skončení jednání Neumann. Právníci však proti tomuto rozhodnutí podali stížnost a státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. I podle něj může být námitka podjatosti odůvodněná.

Půta, který podle obžaloby měl přijmout statisícový úplatek a zneužít pravomoci úřední osoby, trvá od počátku na své nevině. „Projekt jsem aktivně podporoval, stejně jako ostatní projekty. Neměl jsem důvod k pochybnostem,“ vysvětlil hejtman. Už dříve ale přiznal, že byla chyba pořádat schůzky na čerpacích stanicích.

Aféra se táhne už od listopadu 2014 a týká se evropských dotací na projekty rekonstrukce kostela Maří Magdaleny a oddychové zóny na Perštýně za desítky milionů korun. Peníze nakonec vyplaceny nebyly. Společně s Půtou je obžalováno dalších dvanáct lidí a čtyři firmy. Podle obžaloby měli poškodit finanční zájmy Evropské unie, podplácet, přijímat úplatky a dopustit se dalších trestných činů. Nejvyšší trest může padnout až dvanáct let ve vězení. Půtovi hrozí až deset let. Hlavní líčení je odročeno na 4. prosince tohoto roku.