„Problém by byl i se záznamem,“ vysvětlil soudce své rozhodnutí. Ke slovu se tak dostal pouze státní zástupce Petr Hořín, který nestihl dočíst obžalobu. Soudce odkázal na verzi, kterou účastníci procesu už obdrželi v písemné podobě.

V obžalobě figuruje dvanáct lidí, mezi nimiž je i bývalý europoslanec a současný člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek, bývalý náměstek hejtmana Martin Sepp, bývalý náměstek primátora Ivo Palouš a původní majitel lázní Jan Imlauf. Podle státního zástupce se dopustili sedmi skutků. Jak dále Hořín dodal, primárně se jedná o poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvody. „Dále se jedná o korupční činy, které na to navazují, jako je například legalizace trestné činnosti,“ vysvětlil Hořín.

Škoda 210 milionů

Podstatou kauzy je podle státního zástupce provázanost mezi žadatelem o dotaci a osobou stavebníka. „Oba subjekty byly majetkově propojené a smyslem bylo načerpat dotace a inkasovat finanční prostředky do společnosti, která měla projekt realizovat,“ dodal státní zástupce. Škoda se podle něj pohybuje kolem dvou set milionů korun.

Obžalovaným hrozí tresty od pěti do dvanácti let vězení. Kromě toho požaduje poskytovatel dotace ROP Severovýchod náhradu škody 210 milionů a k trestnímu řízení se připojilo i ministerstvo financí, které po obžalovaných chce 128 milionů korun s úrokem 8,5 procenta.

S projektem na Termální lázně Chrastava přišla společnost Dům pohody v roce 2008. Lázně měly původně fungovat od roku 2010. Po několika odkladech ale byly slavnostně otevřeny v prosinci 2012. První etapa výstavby stála 100 milionů korun, z toho velkou část pokryla dotace. Dokončení areálu zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který skončil v dubnu 2013 insolvenčním řízením. Lázně se pak na čtvrtý pokus podařilo vydražit. Firma Dům pohody, které původně patřily, je v konkurzu, věřitelům dluží téměř 229 milionů korun. Největším věřitelem je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která poskytla dotaci.

Hlavní líčení mělo začít už letos v červnu. Nedostavili se však dva obžalovaní. Ivo Palouš se omluvil kvůli střevním potížím. Soudci se však nezdála kopie neschopenky i další okolnosti a jeho jednání označil za obstrukce. „Považuji to za snahu nabourat jednání,“ vyjádřil se tehdy. Zrušen byl i zářijový termín. Jednání bude pokračovat dnes výpovědí svědků.