Liberecký rodák Lukáš Nečesaný byl stíhaný za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, dva roky také strávil ve vězení. Z toho se nakonec dostal a byl osvobozen pro nedostatek důkazu až po zásahu Nejvyššího soudu.

Syna někdejšího ředitele liberecké nemocnice popotahovali po soudech dlouhé čtyři roky a jeho rodina vynaložila značné úsilí k tomu, aby mladého muže očistila.

Lukáš Nečesaný, tehdy jednadvacetiletý student gymnázia, byl v roce 2014 odsouzen Krajským soudem v Hradci Králové za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na 16 let vězení. Vrchní soud v Praze mu později trest snížil na 13 let. Rodina a obhájce Nečesaného se odvolali a případ se dostal až k Nejvyššímu sodu. V Liberci byli tehdy lidé rozdělení, část Lukášovi fandila a věřila v jeho očištění, jiní naopak.

Lukáš Nečesaný odchází ze soudní síně po vynesení zprošťujícího rozsudku u pražského vrchního soudu
Nečesaný žádá po státu téměř 19 milionů. Je ale ochoten jít pod hranici deseti

Útok na kadeřnici se stal v únoru roku 2013. Pachatel udeřil ženu do hlavy polenem a vzal jí přes 10 000 korun. Obžaloba z činu vinila tehdejšího středoškolského studenta Nečesaného, který žil v Hořicích u prarodičů. Napadená žena Nečesaného nejprve jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti.

Nečesaný, který nyní vystupuje pod jiným jménem, žádal po ministerstvu spravedlnosti 20 milionů korun. Úřad mu už dříve dobrovolně vyplatil přes 1,2 milionu. Takové zadostiučinění pokládalo ministerstvo za dostačující a usilovalo o zamítnutí Nečesaného žaloby ohledně zbývající požadované sumy. Soudkyně ale dospěla k závěru, že Nečesanému náleží vyšší částky za každý den vazby i výkonu trestu, než jaké vypočítalo ministerstvo.