Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud poslal za mříže vrahy z Tanvaldu, odsedí si 17 let

Liberec – Krajský soud v Liberci rozhodl o dalším osudu trojice mužů obžalovaných z vraždy sedmdesátiletého důchodce. Ten se stal jejich obětí kvůli pár stovkám. Oba vykonavatele, Leoše Lipenského a Ladislava Olaha poslal soud za mříže na 17 let. Tvůrce plánu Josef Husička vyfasoval 8 let.

12.6.2012
SDÍLEJ:

Ladislav Olah a Leoš LipenskýFoto: Deník/Petr Šimr

Od samotné vraždy uplynul již více jak jeden rok. Na začátku byl údajně pouze plán dokonalé loupeže, kterou připravil Josef Husička. Ten si jako vykonavatele loupeže přibral Leoše Lipenského a Ladislava Olaha. Celý plán se nakonec vymkl kontrole a na jeho konci byl senior, který našel smrt ve svém bytě v Tanvaldě.

Zpackaná loupež se zvrtla ve vraždu

Husička měl podle senátu na osudné místo své dva komplice, Lipenského a Olaha, dovést. Zatímco oni vykonávali, on sám čekal v autě před panelovým domem, kde senior bydlel. Dvojice se u dveří představila jako policie. Poté co muž otevřel dveře, natlačili ho do bytu a srazili k zemi. Lipenský s Olahem měli důchodce nejprve znehybnit, následně obmotat lepicí páskou a poté okrást. Muže ovšem svázali tak nešťastně, že se udusil. U soudu neobstál ani argument, že se snažili před odchodem pásku na ústech uvolnit. Znalecký posudek hovořil v jejich neprospěch.

Zlato a miliony? Jen pár stovek

U seniora měla dvojice nalézt až několik milionů a zlato. Jejich kořist byla nakonec výrazně menší. U seniora našli pouze 1200 korun a mobilní telefon, který později zahodili.

Státní zástupkyně pro Lipenského s Olahem navrhovala osmnáctiletý trest odnětí svobody. Senát byl nakonec poněkud mírnější a oběma vrahům uložil trest o rok nižší.

Pestrý trestní rejstřík

Ani jeden z obviněných není žádným svatouškem. Husička má ve svém rejstříku trestů zápisy za krádeže nebo podvod podobně jako Lipenský. Olah se naopak dopustil jízdy bez řidičského oprávnění, výtržnictví nebo shodně jako ostatní krádeže. Ten je také jediným z trojice, který si vždy od soudu odnesl podmínku nebo obecně prospěšné práce. Lipenský si ve vězení odseděl již rok za krádež a Husička 6 měsíců za podvod.

OBŽALOVANÝ Josef Husička jako „hlava dokonalého plánu“ a řidič. Před senátem politoval toho, jak celá akce dopadla.Všichni tři svého činu před Krajským soudem politovali. „Strašně toho lituji. Lipenský slíbil, že se bude chovat slušně a na pána udělají jen podvod. Celé věci moc lituju, takhle to dopadnout nemělo," řekl v úterý Husička. Jeho slova doplnil i Lipenský. „Je mi to srdečně líto," řekl a poznamenal, že přišel jen loupit. Naopak Olah svou lítost projevil až v závěru své řeči. Před senátem se v první řadě snažil obhájit svá tvrzení. Jak celá loupež doopravdy probíhala ví asi jen Lipenský a Olah. Před soudem jeden druhého obviňovali ze lži. Podle znaleckých posudků bylo sevření páskou tak silné, že by se z něho senior jen s těží sám dostal. Oba aktéři podle soudního znalce jednali se seniorem velmi hrubě. Penzista před smrtí musel snést několik úderů a kopanců. Důchodce byl mezi místními známý půjčováním peněz na směnku. Ty měl získat po tragické smrti své družky. Několik tisíc korun si od seniora měla půjčit i Husičkova družka. Ta svůj dluh muži nesplatila.

Samotný rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. Všichni obžalovaní se proti rozsudku odvolali.

Autor: Michael Daněk

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení