„Všeobecně se bavíme mezi pěti až deseti procentama. Já jako nejsem šílenec, abych po vlastních lidech chtěl deset procent, ale o čemkoliv nižším než pět bych byl zase šílenec já.“ Tato slova zachytila nahrávka říkat v lednu 2010 tehdejšího krajského radního pro resort ekonomiky Zdeňka Bursu (ČSSD) v rozhovoru s podnikatelem Petrem Lajtkepem, rovněž sociálním demokratem.

Lajtkepova firma tehdy vyhrála zakázku na zlepšení vytápění několika krajských organizací za 19,5 korun. Hodnotící komisi v té době předsedal právě Bursa. A jak ukázala nahrávka, kterou si Lajtkep pořídil, Bursa si po skončení zakázky řekl o úplatek ve výší téměř milion korun.

Včera, po devíti letech, jej proto liberecká pobočka krajského soudu poslala za úplatkářství na pět let do vězení s ostrahou. Bursa má také zaplatit peněžní trest ve výši 500 tisíc korun. 

Krajský soud se v pátek případem zabýval již podruhé. Vloni v létě sice Bursu osvobodil s tím, že se čin nepodařilo prokázat, v zimě ale pražský Vrchní soud jeho rozhodnutí zrušil. „Vrchní soud byl názoru, že je toto jednání je po právní stránce nutné považovat za protiprávní a společensky škodlivé. My jsme vázáni názorem Vrchního soudu,“ popsala soudkyně Eva Drahotová.

Zdeněk Bursa.
Bývalý radní Bursa trest nedostal

Soud proto v pátek znovu přezkoumal důkazy a také vyslechl jak Bursu, tak Lajtkepa. „Žádný úplatek jsem nevzal a o žádný jsem nežádal,“ zopakoval znovu Bursa a dál se rozhodl nevypovídat. To, že by se jednalo o nabídku úplatku, odmítl i Lajtkep, který sice nahrávku pořídil, nalezena u něj ale byla náhodou při vyšetřování jiného případu.

Státní zástupce svou závěrečnou řeč zahájil přednesem zmíněné nahrávky. „Lajtkepovu svědectví jde jen těžko přikládat váha,“ upozornil.

Podle Bursovy advokátky se nepodařilo získat dostatek důkazů, že by k nabídce úplatku skutečně došlo. „Nikdo jiný u té schůzky nebyl, vše jsou to jen úvahy,“ uvedla s tím, že nahrávku považuje za důkaz protiústavní a nezákonný.

To ale soudkyně Eva Drahotová odmítla. „Pokud není nahrávka získána na základě povolení soudu, musíme zvažovat společenskou škodlivost jednání a zájem společnosti, který musí předčít zájem na ochranu toho, kdo nahrávku pořídil,“ uvedla soudkyně Drahotová. Tentokrát, vzhledem k tomu, že byl Bursa aktivním politikem, takový případ nastal.

Bursovi za úplatkářství hrozilo až dvanáct let vězení, nakonec si „vysloužil“ pouze pět let. „Trest byl uložen při samé dolní hranici trestní sazby,“ popsala Drahotová. Kromě toho má Bursa zaplatit půl milionu, pokud tak neučiní, stráví ve vězení dalších dva a půl roku.

Rozsudek zatím není pravomocný, Bursa se bezprostředně po jeho vynesení odvolal. S novináři se po skončení líčení bavit odmítl, rozsudek nekomentoval.