Okresní soud v Liberci pokročil opět o kousek dál ve spletité kauze bývalého ředitele liberecké policie Miroslava Dvořáka. V hlavním líčení se tentokrát senát zabývá body obžaloby týkajícími se korupce a porušování služebních povinností, za něž už byl jednou odsouzen. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil. V pondělí se řešila část obžaloby, která exředitele viní z využívání služebních aut pro soukromé účely.

„Obžaloba mu klade za vinu, že si nechával přivážet zaměstnanci policie a policejními auty stavební materiál do svého bydliště. V jednom případě si měl takto nechat přivézt například pračku,“ vysvětlil státní zástupce Martin Tvrdík. O tom, zda se jednalo o trestný čin, rozhoduje podle něj tržní cena inkriminovaných aut. „Proto byl přizván znalec, který měl stanovit hodnotu těchto vozidel. Jde o to, jestli ta auta stála více než padesát tisíc,“ dodal Tvrdík.

Soud by se měl také zabývat nejvážnějším bodem obžaloby, tedy korupční aférou bývalého ředitele. Podle spisu si měl říct Dvořák o úplatek nejméně 250 tisíc v souvislosti s projektem zaměřeným na zvýšení bezpečnosti u škol. V tomto případě však Nejvyšší soud konstatoval, že nelze použít odposlechy, které jsou ale podle Tvrdíka jediným podstatným důkazem.

Dvořák působil jako ředitel liberecké policie pět let. V únoru 2009 jej policejní inspekce zatkla přímo v budově policejního ředitelství. Už půl roku předtím byl však odposloucháván a dokonce jej policie měla nechat sledovat soukromou bezpečnostní službou. Na základě odposlechů byl v roce 2010 obžalován z šesti skutků, soud pak případ rozdělil na dvě části.

V roce 2015 odešel od soudu se souhrnným trestem dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky a zákazem činnosti u policie a státní správy na šest let. Poté, co Nejvyšší soud tento rozsudek zrušil, zůstává v platnosti 18měsíční trest s podmínkou na tři roky. Soud uznal jeho vinu, že kryl dopravní přestupek tehdejšího náměstka hejtmana Martina Seppa, nechal si zjišťovat telefonní čísla pro své účely a že poskytl tehdejšímu europoslanci Robertu Duškovi informaci, zda je náměstek Sepp stíhán za podvod.

„Nic z toho není pravda. Vše je komplot a výsledek cílené likvidace mé osoby ze stran příslušníků policie, kteří si na mě záměrně vymýšleli věci, které se nestaly,“ vyjádřil se tehdy Dvořák. Důvodem podle něj byly jeho odlišné názory na reformu policie.

Hlavní líčení pokračuje 23. července, kdy by také mohl padnout rozsudek.