Osvobozující rozsudek jménem republiky zazněl ve středu odpoledne nad exprimátorem Liberce Jiřím Kittnerem (ODS) a jeho dvěma bývalými spolupracovníky z radnice a městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ) Jiřím Zeronikem a Pavlem Krenkem (rovněž ODS). „Dotyční se zprošťují obžaloby. Nebyl prokázán úmysl," řekl soudce Petr Neumann.

Trojice čelila obvinění kvůli machinacím s městskými pozemky a objekty na Ještědu a ve Vesci v letech 2003 až 2006, a to v rámci chystaného světového šampionátu v klasickém lyžování v Liberci, který se konal v roce 2009.

Exprimátor Jiří Kittner u soudu v Liberci.

Připomeňme, že prostřednictvím SAJ byly z městského majetku vyvedeny právě pozemky a budovy, jež pak společnost prodávala nebo směnila s podnikateli, čímž měli Kittner, Krenk a Zeronik městu způsobit škodu ve výši nejméně 13 milionů korun. Například podnikatel Josef Alexi dostal za restauraci Berlín, která dodnes jen chátrá, zrekonstruovaný dům se šesti byty za 5 620 000 korun v Barvířské ulici v Liberci a k tomu ještě milion za to, že objekt rychle opustil.

„Majetek byl prodáván a směňován za zvláštních okolností, kdy ceny neodpovídají cenám tržním. Dotyční tehdy měli za to, že právě tento majetek bezpodmínečně potřebují pro potřeby šampionátu, proto za něj byli ochotni zaplatit víc. Nemohli vědět, že se pak změní koncepce a majetek se stane nepotřebným," odůvodnil rozsudek soudce Neumann.

Osvobozující rozsudek navrhoval pro Kittnera už minulý týden státní zástupce. „Je otázka, jestli je to víc radost nebo vztek. Tři roky života, kdy probíhaly soudní tahanice, už mi nikdo nevrátí, ale to už je takový kolorit dnešní doby. Zvážím, jak budu dál postupovat, protože minimálně právní zastoupení mě přišlo na stovky tisíc korun," uvedl po skončení soudu Kittner.

Krenk zase tvrdí, že už mu nálepka zločince zůstane navždy. „Už v roce 2006 jsem byl označen za zločince, čímž si podavatelé trestního oznámení splnili to, co potřebovali. V očích veřejnosti budu stále zločincem, ale jinak jsem s výsledkem spokojen. Soud vlastně uznal, že se ta věc ani neměla žalovat," pronesl před novináři Krenk.

Pro autory trestního oznámení je středeční verdikt zklamáním. „Rozsudek je potřeba respektovat, ale přišel mi do značné míry absurdní. Když soudce říkal, že nelze propojit ty obžalované s těmi lidmi, u kterých ten majetek končil, tak minimálně v případě jednoho obžalovaného ten majetek končil u manželky člověka, se kterým je obžalovaný asi ve třech firmách," sdělil Deníku spoluautor trestního oznámení Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště.