Obžalovaný se na začátku soudního jednání k činu přiznal, ale odmítl, že by ho plánoval. Zbraň si měl pořídit kvůli vlastnímu bezpečí. „Chtěl jsem zabránit tomu útoku, ale ne ho zabít. Byla to náhoda," řekl tehdy Rác, který je zároveň obviněný i z nedovoleného ozbrojování.

Během středečního jednání vypovídal znalec na oční lékařství. Podle něj lze u obžalovaného vyloučit, že by si trubicové vidění vymyslel. „Je to podloženo anatomicky, nálezem na sítnici a zrakovém nervu,“ uvedl znalec. Rác má zhoršené periferní vidění. „Pokud k sobě stáli čelem, musel zastřeleného vidět a poznat ho. Viděl například ruce či obličej, ale nemohl spatřit celou postavu. Že se trefil kulkou do čela, to je čistě náhodné,“ doplnil s tím, že případné snížení viditelnost hraje roli při trubicovém vidění. „U zrakově postižených se zostřuje sluch, pomáhá při orientaci v prostoru,“ podotkl znalec.

Místo vraždy v Kateřinkách
V Liberci začal soud s mužem, který zastřelil nelegálně drženou zbraní souseda

Jak sám Rác přiznal, místo slepecké hole používal kolo, protože se za svou vadu styděl. „Slepý člověk dokáže překvapit. Jeho pohyby jsou přesné, naučené a pozorovateli se může zdát, že je vlastně zdravý,“ osvětlil.

Jako svědek byl vyslechnut syn zastřeleného, který v den tragické události pracoval na domě. Slyšel výstřel, ale jelikož neviděl nic neobvyklého, pokračoval v práci. Po nějaké době přišla za ním matka, že nemůže najít jeho otce a má nedostupný telefon. Šel ho hledat a u garáží viděl obžalovaného s družkou. „Ptal jsem se Ráce, jestli náhodou neviděl otce. Odpověděl mi, že ho neviděl dva roky. To mi už nesedělo. Zachoval jsem chladnou hlavu, přestože jsem věděl, že už je něco špatně. Zavolal jsem na policii,“ popsal průběh události Jiří T. s tím, že obžalovaného znal od vidění, ale nikdy s ním předtím nemluvil.

U těchto garáží v Kateřinkách měl údajně muž zastřelit v sobotu 24. září svého souseda.
Střelec z Kateřinek je ve vazbě, policie ho stíhá za vraždu

Spolu s ním byl na stavbě i jeho kamarád Tomáš T.. Ten den se měl s ním zastřelený bavil o možnostech, jak řešit chování souseda, tedy Ráce. Poradil mu, ať nikam nechodí a zavolá na linku 158. Po nějaké době slyšeli ránu a jelikož sám chodí na střelnici, poznal v tom zvuku výstřel. Šel se podívat spolu s manželkou oběti do okolí, ale neslyšeli už žádné zvuky jako hlasy, křik či hádku. V podvečer po cestě domů spatřil u garáží ženu, která zametala a neustále se rozhlížela kolem sebe. „Večer mi volal Jirka, že nemohou otce najít a mají o něj hrozný strach. Poradil jsem mu, ať okamžitě zavolají policii,“ vypověděl u soudu svědek.

Událost se odehrála loni v sobotu 24. září v liberecké čtvrti Kateřinky. Zasažený muž na místě svým zraněním podlehl. Policie střelce zadržela nedlouho po činu. Jak vypověděl Rác, spor se táhl už řadu let. Začal, když si zde koupil garáž. „Soused se mě chtěl zbavit. Vyhrožoval mi a jednou mě i fyzicky napadl,“ dodal Rác.

Soud bude v hlavním líčení pokračovat v září.