„Posléze ho v domě zamkl a nechal ležet, aniž by mu poskytl pomoc. Jsem názoru, že čin spáchal s rozmyslem. Dle důkazů to vypadá, že, napadený utrpěl zranění trvalého charakteru,“ sdělila státní zástupkyně Petra Pazderková. Obžalovanému hrozí vězení v délce od 12 do 20 let. 

Napadený muž požaduje za zdravotní a duševní újmu téměř 3,7 milionu korun. Se svým nárokem s náhradou škody za náklady léčení zraněného se připojila Vojenská zdravotní pojišťovna a žádá částku ve výši 2,2 milionu korun.

Dopoledne předseda soudu Pavel Pachner četl výpovědi svědků. Mezi nimi byla i manželka obžalovaného, která se s Janem H. zná přes 20 let. Sama popsala jejich vztah jako komplikovaný. „Když si dal pivo, jeho nálady se nedaly zvrátit. Dvakrát mě fyzicky napadl, ale nezranil mě a ani jsem to neřešila s policií,“ zaznělo v její výpovědi.

Právě kvůli náladám a agresivitě se rozhodla od něj odstěhovat a chtěla podat žádost o rozvod. Několikrát ho prý prosila, aby vyhledal kvůli emoční nestabilitě lékařskou pomoc. „Jsem názoru, že on je jako člověk porouchaný,“ zdůraznila.

Poslední kapku podle jejích slov představovala údajná zrada týkající se baru, o jehož provoz oba muži usilovali. O samotném incidentu se svědkyně dozvěděla z televize. „Věděla jsem, že mu chce rozbít hubu, ale tohle jsem nečekala,“ doplnila s tím, že je přesvědčená, že manžel útok neplánoval předem.

„Jak to znám z našich hádek, tak mu musel kamarád říct něco, co manžela rozčílilo. Neměl rád, když člověk mlčel, a ještě víc, když se obhajoval. Oboje bylo špatně a jeho agresivita se stupňovala. Navíc jsem přesvědčená, že tam roli hrál alkohol,“ osvětlila.

Ilustrační foto
Bitka u muzea. Agresivní výrostci si odnesli od libereckého soudu podmínku

Částečně jí dal za pravdu psychologický posudek vypracovaný znalkyní Jindřiškou Lejskovou. Ta v něm uvedla, že obalovaný má disharmonickou osobnostní strukturu a sníženou schopnost empatie. „Jeví známky vyšší dráždivosti a má tendence své jednání racionalizovat či vytěsňovat,“ shrnula své poznatky.

Podle psychiatra Jaroslava Tržického obžalovaný netrpí a netrpěl žádnou duševní poruchou a byl schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání a ovládat své jednání.

Jan H. při prvním stání důrazně odmítl některé části obvinění. Poukázal na kamarádský vztah s obětí, a o to více ho šokovalo, když se dozvěděl, že má jeho kamarád převzít bar, o jehož provozování Jan H. usiloval. „Naprosto mě to zdrtilo a situace ve mně vyvolala zklamání, hrozný vztek a ztrátu důvěry,“ řekl během výpovědi Jan H.

Okresní a Krajský soud v Liberci.
Soud poslal muže za vraždu souseda v libereckých Kateřinkách na 16 let do vězení

Podle svých slov popustil uzdu svému vzteku a vášni pro alkohol. Rozhodně prý ale nikam napadeného nelákal. „Absolutně jsem netušil, že člověka takto zřídím. Vyprovokoval mě urážkami a narážkami na mou ženu,“ dodal.

Odmítl ale, že by napadaného nechal ležet a zamkl v domě. „Nedržel jsem ho tam násilím, první pomoc jsem mu poskytl. Zastavil jsem mu krvácení z hlavy a nosu a omyl jsem ho. Rozhodně jsem ho nechtěl připravit o život,“ zdůraznil Jan H. s tím, že napadený prý odmítl nabídku odvozu k lékaři.

Přátelé začali 41letého muže z Frýdlantska pohřešovat ve čtvrtek 13. dubna a obrátili se na policii. Objevilo se podezření, že se mohl stát obětí únosu ze strany jeho o šest let staršího společníka. Nalezení oběti a zadržení útočníka předcházela rozsáhlá pátrací akce, do které se v okolí Hejnic okamžitě zapojila pořádková policie z příslušného obvodního oddělení, ale také psovodi a liberečtí kriminalisté.

Na Ještědu se zřítila lanovka. Tragická událost se odehrála na konci října roku 2021 a byl při ní zmařen lidský život.
Sial ukáže tři podoby lanovky na Ještěd. Případné prodloužení k točně je možné

„V průběhu pátrání po pohřešovaném se nám podařilo získat důležité informace, mezi kterými bylo také zjištění, že pohřešovaný má být ve sporu s dalším mužem, který je majitelem legálně držené zbraně,“ informoval tehdy krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský. Z tohoto důvodu vyhodnotili případ jako neodkladný. „Povolali jsme na místo také zásahovou jednotku Ústeckého kraje,“ dodal.

Odpoledne vypovídal poškozený Stanislav V., který si z celého incidentu mnoho nepamatuje. Vybavil si, že vešel s obžalovaným do domu. Následně měl Jan H. dveře zamknout a popošli spolu dál dovnitř.

Stanislav ve výpovědi uvedl, že když stál otočený zády, druhý muž ho čapl za krk, posadil k nějakému stolu a zbytek si už nepamatuje. „Mám v paměti dlouhou mezeru, probral jsem se až v nemocnici. Byl jsem v šoku, nechápal jsem, která bije,“ sdělil soudu.

V současné době je na tom podle svých slov špatně, má zdravotní problémy s rukou, hlavou, zrakem a špatně se mu stojí. Pobírá nemocenské dávky. Než utrpěl zranění, sám si vařil, nyní s tím má značné problémy. „Snažím se sám zvládnout péči o domácnost, ale jde to pomalu,“ svěřil se s tím, že mu hodně pomáhá mu strýc s tetou. „Kdybych je neměl, nedokázal bych si místy poradit,“ dodal.

Soud bude pokračovat v pátek 9. února.

Podívejte se: V Kateřinkách vzplál automobil. Zůstal z něj jen ohořelý vrak

Zdroj: HZS Libereckého kraje