S cílem vlastního obohacení vyváželi drogy do Velké Británie a Irska. Do zahraničí byly zásilky deklarované jako kuchyňské zboží doručovány nadnárodními přepravními společnostmi. V chlebníku či odpadkovém koši se ukrývaly balíčky s konopím různé váhy. Zpět putovaly zásilky s drobnou elektronikou, ve které byly finanční hotovosti v eurech. Po třídenním jednání vynesl soud rozsudek.

Nejpřísnější tresty si odnesli obžalovaní Jan Hlavačík a Filip Oppetl, který údajně vyzvedával balíčky pod falešnými identitami. Oba se podle rozhodnutí soudu dopustili vývozu, prodeje a přechovávání omamné látky. První jmenovaný byl odsouzen k pobytu ve věznici se zvýšenou ostrahou v délce 11,5 let, u druhého je délka vězení o rok kratší.

V rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor během realizace operace policisté zajistili sedm pěstíren netechnického konopí, 16 kilogramů marihuany, 449 rostlin konopí či 200 gramů kokainu.
V chlebníku konopí, v reproduktoru peníze. V Liberci začal soud s pašeráky drog

„Otázka viny je bezpředmětná, zvláště když se oba obžalovaní přiznali. Navíc je zřejmé, že trestná činnost probíhala dlouhodobě a byla nepochybně zisková,“ odůvodnil rozhodnutí předseda senátu Richard Skýba. Viníkům hrozilo až 18 let vězení, soud nakonec uložil tresty na dolní hranici trestní sazby.

Jan Mrkvička starší, Jan Mrkvička mladší a Jakub Mrkvička se měli jako členové organizované skupiny dopustit přechovávání omamných látek a nedovolené výroby. Skupina údajně drogy kupovala nebo pěstovala v několika vlastních pěstírnách. Soud všem třem uložil trest v podobě šestiletého vězení. Zároveň obdrželi i peněžitý trest, nejstarší Mrkvička ve výši 210 tisíc korun, zbylí dva 150 tisíc korun.

Rozsudky nejsou pravomocné, státní zástupkyně i obžalovaní si ponechali zákonnou lhůtu na odvolání.

Mezinárodní obchod s marihuanou

K zadržení osmičlenné organizované skupiny osob, která provozovala rozsáhlý mezinárodní obchod s marihuanou, došlo loni v únoru. V rámci operace Post, která probíhala ve spolupráci s orgánem Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust, policií Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Irské republiky a Spolkové republiky Německo, odhalili policisté Národní protidrogové centrály rozsáhlý obchod s marihuanou.

„V rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor během realizace operace policisté zajistili sedm pěstíren netechnického konopí, 16 kilogramů marihuany, 449 rostlin konopí, 200 gramů kokainu, předměty ke zpracování rostlinného materiálu a balení zásilek, velké množství mobilních telefonů, SIM karet a výpočetní techniky, čtrnáct krátkých a dlouhých zbraní včetně zásoby nábojů a finanční hotovost různých měn v řádech stovek tisíc českých korun,“ informovala tehdy mluvčí policie Barbora Kudláčková.