Podle obžaloby došlo k zneužití evropských dotací, které byly přidělovány v rámci ROP Severovýchod. Obžalovaní se tak měli dopustit korupce a poškození finančních zájmů Evropské unie, čímž měla vzniknout škoda ve výši desítek milionů korun.

„Celá věc vyplynula z dotační politiky, kdy byly naprosto nesmyslným způsobem dotovány akciové společnosti, které by naopak měly být schopné vytvářet zisk. Jednalo se o organizovanou skupinu, protože tam bylo propojení mezi členy. Rozdělili si úkoly tak, aby získali dotace na podniky, které samy fakticky fungovaly,“ okomentoval případ předseda senátu Richard Skýba.

Nejpřísnější trest v podobě šestiletého vězení uložil soud Janu Imlaufovi, který se měl dopustit poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu a zločinu podplácení. O rok méně vyměřil soud za přijetí úplatku Robertu Duškovi a k tomu peněžitou pokutu ve výši půl milionu korun. Stejného přečinu se dopustil i Martin Sepp, který si rovněž vyslechl trest v podobě pětiletého vězení a pokuty.

Nepodmíněné tresty soud vynesl v případě Petra Skály za údajnou účast na pomoci k zisku úplatku, a někdejšího předsedy představenstva společnosti Dům pohody Marka Kuthana, který se měl dopustit poškození finančních zájmů Evropské unie. Shodně oběma obžalovaným uložil tříletý pobyt ve vězení. „Podvodná jednání byla prokázána. Tresty jsou ovlivněny velkým časovým odstupem,“ podotkl Skýba.

Další obžalovaní si vyslechli podmíněné tresty, kdy se délka vězení pohybovala od jednoho roku do pěti let. Některým byla ještě uložena pokuta. Podle rozhodnutí soudního senátu se svým jednáním dopustili poškození finančních zájmů Evropské unie. „Vesměs se ztotožňuji s rozhodnutím soudu. Vzhledem k tomu, že došlo ke změnám ve skutkovo-právní kvalifikaci, nechávám si lhůtu na případné odvolání,“ sdělil státní zástupce Jan Černý.

Soud se začal případem zabývat už před devíti lety, v roce 2021 ho po svém předchůdci převzal nový předseda senátu Richard Skýba, který tak nahradil Petra Neumanna. Jeden z obžalovaných, bývalý náměstek primátora Liberce Ivo Palouš, během té doby, co se kauza vlekla, zemřel. Všichni obžalovaní už v minulosti svou vinu odmítali a proti úternímu rozsudku se odvolali.