V ostře sledované kauze bude potřeba u krajského soudu opět provést celé dokazování. Novým předsedou senátu se stal Pavel Pachner. Nahradil tak Petra Neumanna, který odešel do důchodu. „Soud bude projednávat všechno, co už jednou projednáno bylo. Včetně čtení obžaloby státním zástupcem, úplně stejné obžaloby jako před 3,5 lety. Je neuvěřitelné znovu poslouchat, z čeho mě státní zástupce v obžalobě viní, zvlášť když výpovědi svědků v prvoinstančním řízení tato tvrzení vyvrátily,“ zdůraznil hejtman Půta.

Před dvěma lety liberecký soud v kauze nepravomocně osvobodil všech dvanáct obžalovaných lidí a čtyři firmy. „Věc úplatků se pohybuje ve sféře úvah. Neví se kdy, kde, kolik a kým byly předány. Úplatky jsou něco jako vražda bez mrtvoly,“ odůvodnil tehdy rozhodnutí soudce Neumann.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Odvolací soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze s hejtmanem Půtou

Předseda senátu navíc poukázal na to, že odůvodnění příkazu odposlechů ze strany Okresního soudu v Jablonci nad Nisou bylo nedostatečné a soud pořízené odposlechy tedy neuznal jako důkaz. S tím však nesouhlasil státní zástupce Radim Kadlček, který se tehdy na místě odvolal. „Rozhodnutí soudu o nepoužitelnosti odposlechů považuji do značné míry za překvapivé. Takto mohlo být rozhodnuto už na začátku roku 2018, kdy začínalo hlavní přelíčení,“ prohlásil. Pro hejtmana navrhoval trest v podobě pěti let vězení a sedmi let zákazu činnosti.

Za pravdu mu dal loni v listopadu Vrchní soud v Praze, když osvobozující rozsudek zrušil. Podle rozhodnutí musí být odposlechy brány v potaz. „Osm let života a po změně soudce jsme znovu na začátku. Budu se znovu aktivně hájit a věřím, že i tentokrát mě soud osvobodí. Uznání odposlechů jako důkazu, jak rozhodl vrchní soud, se nebojím. Naopak, dokazují moji nevinu,“ dodal Půta s tím, že obžalobu odmítá v plném rozsahu. Zároveň pevně věří, že se celá kauza nepotáhne dalších šest let.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Zproštěn obžaloby! V kauze, v níž figuroval i hejtman Půta, padl rozsudek

Aféra kolem přestavby kostela za 65 milionů korun se táhne už od roku 2014. Projekt, který byl od počátku vedený jako rizikový, připravila společnost Geotermální energie pro občany, která společně s firmami Gallos, Developer cz a Metrostav figuruje mezi obžalovanými. Hejtman měl podle Kadlčka ze své pozice předsedy Regionální rady ROP Severovýchod ovlivnit zakázku tak, aby peníze na projekt byly vypláceny průběžně a nikoli až po dokončení rekonstrukce. Za důkaz, že hejtman přijal úplatek, považuje Kadlček tabulku, která byla zajištěna u obžalovaných a ve které jsou vypsána jména a částky.

Soud současně projednává kauzu stavby oddychové zóny na Perštýně za desítky milionů korun, hejtmanovo jméno v ní nefiguruje.

Soud bude v následujících dnech pokračovat výslechy.