„Hlavní líčení se odročilo, je tam změna osob v senátu, jedna z přísedících je nemocná a hlavně jsem nedala souhlas s konáním hlavního líčení na základě protokolu z minula, protože nebylo rozhodnuto o mých námitkách,“ vysvětlila v pátek státní zástupkyně Věra Němcová s tím, že v protokolu chyběly pasáže o rozsahu zhruba tří až čtyř listů.

„Pokud bude o námitkách řádně rozhodnuto, tak, byť v novém senátu, bychom mohli pokračovat. Pokud souhlas z procesních důvodů nedám, tak bychom začali znovu se čtením obžaloby. Nelze vyloučit ani jedno, ani druhé,“ dodala Němcová. Obhájce ani obžalovaný se k situaci nevyjádřili. Další líčení je nařízeno na 18. března.

Případ 43letého Jiřího Macha začal Okresní soud v Liberci projednávat loni v říjnu. Podle obžaloby měl Mach způsobit požár za desítky milionů při krádeži ředidla za pár tisíc. Muž čelí obžalobě z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, za který mu hrozí dva až osm let za mřížemi. Kromě toho ho podnik žádá o náhradu škody ve výši 81 milionů, jež zahrnuje požadavek za ušlý zisk a náklady na obnovení provozu.

K procesu se připojila i pojišťovna Kooperativa s částkou 100 milionů. Obžaloba škodu vyčíslila na 55 milionů. Podle policie by krádeží ředidla vznikla škoda asi tři tisíce korun. „Lituji toho, co se stalo. Větší část jsem vytěsňoval z hlavy pět měsíců, abych mohl spát,“ vyjádřil se už dříve obžalovaný.

Podle státní zástupkyně měl Mach v den požáru nezákonně stáčet hořlavou kapalinu, přičemž vznikl elektrostatický výboj, který následně způsobil požár. „Plechové kanystry byly na místě, kde nebylo možné odvést vzniklou energii. Kromě toho panovaly ten den vysoké teploty. Došlo k úniku kapaliny do ovzduší a vznikla jiskra,“ popsala příčinu neštěstí Němcová, která připomněla, že zpočátku se s obžalovaným zacházelo jako s obětí. Jako jediný totiž skončil s popáleninami v nemocnici. „Když se však vzal jeho oděv na expertízu, zjistilo se, že je v něm ta kapalina,“ dodala státní zástupkyně.

K požáru objektu Severochemy došlo 29. května 2017. Zasahovalo u něj 120 hasičů z 26 jednotek. Z areálu se zpočátku ozývaly i exploze, policisté uzavřeli okolní ulice a kvůli hrozícímu nebezpečí evakuovali zaměstnance továrny i lidi z přilehlých domů. Vyhlášený byl zvláštní stupeň poplachu, hasiči kromě běžné techniky na místo dopravili i chemický a protiplynový kontejner, vodu čerpali z několika zdrojů včetně řeky Nisy.