Pražský vrchní soud ve středu definitivně osvobodil matku z Liberce, která podle obžaloby před šesti lety zavraždila novorozené dítě. Žena nejprve dostala tříletou podmínku, kterou odvolací soud zpřísnil na deset let vězení. Oba verdikty ale kvůli pochybnostem zrušil Ústavní soud (ÚS), a tak řešila justice případ znovu. Středeční rozsudek je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.
Porodila v koupelně
Obžaloba tvrdila, že matka dítě nezjištěným způsobem udusila.
Čin se stal 16. června 2009. Žena tehdy žila ve společné domácnosti se svým přítelem a jejich tehdy asi dvouletým synem. Porodila v noci v koupelně garsoniéry. Partnera zavolala, až když dítě bylo na světě, aby přestřihl pupeční šňůru. Řekla mu, že se dítě nehýbe a je mrtvé. Odmítla ale, aby zavolal záchrannou službu. To udělal až druhý den otec přítele. Žena se hájila tím, že o těhotenství dlouho nevěděla, a porod byl proto dosti překvapivý. Dozvěděla se o něm dva měsíce předem. Jednala prý proto v rozrušení a dítěti podle svých slov rozhodně vědomě neublížila. Lékaři však navzdory jejímu tvrzení zjistili, že se miminko narodilo živé. Podle informací Deníku jej ale měla matka udusit, zabalit do ručníku a odložit na pračku, kde ho později objevili přivolaní záchranáři. Pomoci už mu nebylo.
„Když jsem ho porodila, měla jsem ho v náručí, nehýbalo se, neplakalo a ani neotevřelo pusinku. Pořád jsem ho sledovala," řekla v roce 2011 před libereckým soudem, když tvrdila, že se narodilo mrtvé.
V červnu téhož roku vypovídala u soudu i její matka. Přiznala, že sama nechápe, proč ji dcera po porodu nezavolala. „Když se dítě naradilo a neplakalo, musela být v šoku. Já bych se taky bála," svěřila se tehdy se slzami v očích. Uvedla, že dcera těhotenství tajila. Nikdo prý o něm nevěděl. Dozvěděla se o něm až od přítele obžalované. Myslela si ale, že byla dcera v jiném stavu krátce a že potratila.
Trest za vraždu
Soudy nejprve ženu potrestaly za vraždu novorozeného dítěte matkou, což je specifická právní kvalifikace s mírnějším postihem. Odvolací soud pak vynesl přísnější nepodmíněný trest za vraždu.
Oba verdikty však loni zrušil ÚS. Podle ústavních soudců justice dovodila ženin vražedný úmysl jen nepřímo, zejména z toho, že se nepřipravovala na porod, těhotenství tajila, rodila osamoceně a odmítala pomoc. Podle ÚS existuje příliš mnoho pochybností, než aby bylo možné konstatovat, že matka jednala úmyslně a při jasném vědomí. Soudy v obnoveném procesu musely pochybnosti rozptýlit, anebo ženu zprostit viny.
Ústecký krajský soud v obnoveném procesu zprostil ženu obžaloby. Proti tomu se odvolali žalobci, podle nichž se prokázalo, že dítě mohlo žít. Pražský vrchní soud se ztotožnil s tím, že žena těhotenství tajila a na porod se nepřipravovala. „Máme za to, že už to svědčí o tom, jaký byl její vztah k narozenému dítěti a k tomu, jakým způsobem se o něj hodlala po narození starat," podotkl ve středu předseda odvolacího trestního senátu Jiří Lněnička. Prokázalo se podle něj i to, že se dítě narodilo živé.
Úmysl neprokázali
Soud ale musel respektovat názor ÚS, že se nepodařilo prokázat úmysl obžalované čerstvě narozené dítě usmrtit a nemohl s jeho názorem polemizovat, i když souhlasil s názorem žalobců. „Žádné další důkazy, které by mohly tento závěr vyvrátit, se provést nepodařilo. Máme za to, že žádné takové už neexistují," dodal Lněnička. Obžalovaná podle něj už také odmítala po verdiktu ÚS vypovídat, protože by jí to mohlo pouze uškodit.
Podivné těhotenství
Ani předchozí těhotenství ženy nespadalo do normálu. Dozvěděla se prý o něm na dovolené. O tři týdny později se jí pak narodil zdravý chlapec.