Muž, který je nyní obviněný za krádež, ale také poškození cizí věci, své skutky napáchal v noci z neděle 12. února na pondělí. "Obviněný 39letý muž zneužil toho, že mu bylo umožněno náhodné přespání v jedné ubytovně v Turnově a v prádelně tam po vypáčení mincovníku odcizil minimálně 1 550 korun. Poškozením zařízení ale způsobil škodu ve výši 11 000 korun," řekla tisková mluvčí policie Dagmar Sochorová.

To ovšem muži nestačilo. Ještě té noci zaúřadoval na Chutnovce, která je částí Mírové pod Kozákovem, nedaleko Turnova. "Po vypáčení zámku u dveří vnikl do garáže u rodinného domku. Odtud odcizil motocykl JAWA 350/354 z roku 1955 v hodnotě přesahující částku 100 tisíc korun," vysvětlila Sochorová.

Majitel motocyklu informaci o jeho odcizení zveřejnil v pondělí 13. února večer na sociálních sítích. Brzy se mu začali telefonicky ozývat lidé z Turnova, že na uvedené motorce zřejmě viděli ulicemi města projíždět neznámého muže. "Majitel odcizeného motocyklu jel hned do míst, kde se s ním měl neznámý muž pohybovat a současně tyto skutečnosti oznámil na linku 158. Na základě tohoto oznámení vyjela na místo i policejní hlídka z Turnova," dodala Sochorová.

Nejprve zloděje pronásledoval sám majitel motorky, pak dorazili policisté. Poslední informace, kterou policisté majitele motocyklu měli, byla ta, že podezřelý muž jel směrem z ulice Koškova do Nudvojovic, kde zajel do pole a následně do lesíka. "Policisté se vydali po stopě, kterou motocykl v rozbahněném terénu po sobě zanechával, až k místu na břehu slepého ramene řeky Jizery, kde nalezli uvedený odcizený motocykl," popsala mluvčí policie, která dodala, že majitel, který byl s policisty na místě, svůj stroj bezpečně poznal. 

Václav Mlejnek a pes Exel
Žena chtěla umrznout. Zachránil ji mimořádný čenich policejního psa Exela

Služební pes Exel a jeho psovod Václav Mlejnek.Služební pes Exel a jeho psovod Václav Mlejnek.Zdroj: Policie ČRPodezřelý muž z tohoto místa před policejní hlídkou utekl a nereagoval na její výzvy. Policisté samozřejmě na místo přivolali i psovoda se služebním psem, který ihned vyběhl po stopě.

"Služební pes Exel společně se svým pánem Václavem Mlejnkem běželi po polní cestě až k úrovní železničního mostu přes řeku Jizeru, kde se služební pes zastavil a v zadní části u jedné ze zahradních chatek výrazným štěkotem označil místo úkrytu podezřelé osoby, kde se zloděj opravdu schovával. Turnovští policisté následně tohoto muže zadrželi a umístili do policejní cely," uvedla Sochorová.

Policisté ocenili zejména všímavost občanů Tunova, kteří neváhali a majiteli odcizené motorky poskytli informace. "Dále určitě musíme zmínit výbornou spolupráci majitele odcizeného motocyklu s policisty na lince 158 a samozřejmě také s turnovskými policisty, kteří nakonec úspěšně obviněného zadrželi," uzavřela Sochorová.

Slova díků vyjádřil i sám majitel motorky, který ocenil sdílení informace o odcizení a pomoc lidí, kteří se podíleli na nalezení stroje. "Musím říci, že mě překvapilo, jak rychle se příspěvek sdílel a jaký měl dosah. Tímto všem, kteří se na tom podíleli a také všem, kteří se zapojili do hledání a všímali si co kde kolem nich jezdí a dali zprávu, moc děkuji," uvedl na sociálních sítích.

Služební pes Exel si tak připsal další úspěch. Podařilo se mu běžet za obviněným a nekompromisně ho vyštěkat z jeho úkrytu. Před měsícem zase v noci v Liberci zachránil spolu se svým psovodem život pohřešované ženě, která chtěla umrznout v Liberci.