Tři pachatelé se pohybovali po všech podlažích školy a stříleli do studentů kolem sebe. „Neváhal jsem a zavolal jsem na tísňovou linku policie," dodal Tichý.

Naštěstí nepopisoval realitu, ale včerejší prověřovací cvičení složek integrovaného záchranného systému. Střelbu „na vlastní kůži" zažili studenti Středního odborného učiliště nábytkářského a střední odborné školy v liberecké části Kateřinky.

„Na škole se vyučuje obor Bezpečnostně právní činnost, proto jsme si ji vybrali jako dějiště cvičení," sdělil vedoucí odboru služby pořádkové policie Pavel Bartoš.

Jako naživo

Od hlavy až k patě ozbrojení policisté dorazili v neprůstřelných vestách ke škole jako první. Cesta z Lidových sadů jim trvala pět minut. Jejich úkolem bylo zajištění bezpečnosti v ohrožených prostorách, aby mohli do budovy školy bezpečně vstoupit hasiči a záchranáři.

Ozbrojení pachatelé začali po policistech střílet. Ti palbu opětovali a proto zvítězili. „Střelci byli eliminováni postupně, jak jsme na ně při postupu budovou naráželi," popsal zásah uvnitř školy policista Petr Valášek. Pachatelé při fiktivní přestřelce utrpěli střelná poranění, kterým na místě podlehli. Jeden z nich když zjistil, že proti policistům nemá šanci, spáchal sebevraždu. Zastřelil se přímo před policisty.

Počet mrtvých a zraněných osob závisel na času, kdy se záchranáři mohli bezpečně do školní budovy dostat. „Ošetřovali jsme různá zranění. Od nejtěžších poranění provázenými bezvědomím až po ty lehčího charakteru," informoval ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

U prověřovacího cvičení zasahovaly i tři jednotky profesionálních hasičů. „Pomáhali především s transportem zraněných a asistovali u ošetřování," doplnila mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

„Naši studenti speciálního oboru se při výuce zaměřují na záchranáře a bezpečnost obyvatel. Mají všechny vědomosti ohledně zdravovědy, první pomoci, krizového řízení a funkce integrovaného záchranného systému," dodal ředitel školy Tichý. Mladí studenti mimo jiné zvládají třídění raněných pomocí metody Start. Cvičení bylo pro studenty nové a zajímavé.

„Jsem velice rád, že si policisté vybrali zrovna naši školu, studenti tak na vlastní oči viděli, jak integrovaný záchranný systém funguje,"dodal ředitel školy.

Figuranty byli studenti střední školy, ve které se vše odehrálo. Na cvičení se jich podílelo hned několik desítek ve věku od šestnácti do devatenácti let .

„Měla jsem devastující poranění čelisti, ale přežila jsem," popsala s úlevou bezprostředně po skončení cvičení studentka Tereza Knelová v roli figurantky.

Zároveň ale dodala, že než první pomoc dorazila, uběhla dlouhá doba.

„Ve skutečnosti by mi to přišlo nekonečně dlouhé," vyjádřila své pocity.

Policisté reagovali na situaci ve světě, trénovali zásah proti střelcům ve škole

Policisté tu nacvičovali zákrok proti aktivnímu střelci, což je pracovní název pro pachatele trestných činů, jako je vražda, ublížení na zdraví a další. Policie cvičením reagovala na situaci nejen v Evropě, ale v celém světě. „Poslední případ střelby se odehrál na ministerstvu obrany v USA. Připomenout lze i norského atentátníka Breivika," popsal důvod cvičení vedoucí odboru služby pořádkové policie Pavel Bartoš. I na území České republiky evidují policisté některé případy. V minulosti se podobný incident stal na učilišti v Chomutově, kde nebyla použita střelná zbraň, ale plynová. „Podobné případy se mohou stát kdykoliv, chceme a musíme být na ně připraveni," dodal Bartoš. V Libereckém kraji policisté matně vzpomínají na případ, kdy na kolejích vysoké školy byli drženi rukojmí. Odehrálo se to v devadesátých letech.

„Školu v Kateřinkách jsme vybrali, protože se tu vyučuje studijní obor Bezpečnostně právní činnost," doplnil Bartoš.

O chystaném cvičení neměl kromě pořadatelů a lidí ze štábu nikdo ponětí. Původně se ho účastnit neměli ani novináři. Nakonec se jejich účast na jedinečném cvičení podařilo prosadit.