Zloději a podvodníci si často vybírají seniory. V roce 2010 se obětí trestného činu v Libereckém kraji stalo 172 důchodců.

Nejčastěji se důchodci stávají obětí krádeže či loupeže. Například v Liberci okradl 71letého seniora muž, když mu pomáhal vstát. Důchodce přišel o tisícikorunu v peněžence.

Z důvěřivých lidí tahají peníze

V Semilech zase nedávno dopadli mladíka, který přepadával starší ženy. „Lupič se zaměřil na kabelky, a i když se napadené seniorky bránily a nechtěly kabelku pustit, měl nad nimi fyzickou převahu. Tašku jim vždy po krátkém přetahování vytrhl a utekl,“ informoval Petr Kmínek, tiskový mluvčí Policie České republiky. Muž je obviněn z loupeže. Podobnou zkušenost loni prodělalo 24 lidí v důchodovém věku.

Kapitola sama o sobě jsou nejrůznější podvody, kterými podvodníci tahají z důvěřivých lidí úspory. Falešný vnuk chtěl po šestasedmdesátileté ženě ze Stráže pod Ralskem devadesát tisíc korun na koupi auta. Peníze po ní chtěl dokonce několikrát. A podobný případ se odehrál i v Liberci, kde podvodník také volal seniorkám jako jejich vnuk a chtěl po nich desetitisíce.

Senioři jsou také obětmi týrání

„Lidé by si podobné telefonáty měli ihned ověřit u svých příbuzných, případně na ně vůbec nereagovat,“ uvedla k problému mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Ale senioři se také stávají obětmi týrání, kdy jsou napadáni členy vlastní rodiny. Takových případů bylo loni hned devět. „Z celkového počtu trestných činů v roce 2010, kterých bylo zaevidováno 13 764, tvoří kriminalita na seniorech 1,25 procenta v celém kraji,“ upřesnila Vlasta Suchánková.

Statistiku trestných činů na seniorech podle okresů „vede“ největší Liberec, kde se odehrálo 72 činů. V Jablonci to bylo 45, v České Lípě 38 a v Semilech 17.

TRESTNÉ ČINY

Celkem 172
Loupež 24
Týrání 9
Ublížení na zdraví 21
Vydírání 12
Krádeže 88