Podle policejního ředitele Horní Lužice a Dolního Slezska Richarda Linsse i v Německu evidují zvýšený počet odcizených motorových vozidel v schengenském prostoru. „U nás je to jako v Liberci. Máme zvýšený počet vloupání do vozidel v Žitavě, ale není to tak zásadní jako samotné krádeže aut,“ přiblížil Richard Linss z německé policie. Z polské policejní statistiky je evidentní, že kriminalita zde poklesla.

Jak uvedl polský policejní ředitel Marek Kazimicrzac, ve spolupráci s kolegy z ostatních zemí vznikl speciální tým. Díky němu se v polovině letošního roku podařilo dopadnout například české pachatele, kteří se od roku 2006 vloupávali do rodinných domů v Žitavě. „Tato skupinka svým počínáním způsobila škody v celkové hodnotě pětadvacet tisíc eur,“ doplnil Marek Kazimicrzac.

Podle jeho slov by policisté na polské straně hranic neměli takové výsledky, kdyby tato spolupráce nefungovala tak, jako teď. „ Je to dobrou spoluprácí a zvýšeným nasazením na všech stranách,“ doplnil Kazimicrzac.

V trestných činech dominují Slováci

Z cizinců mají největší podíl na počtu trestných činů v libereckém okrese podle policejní statistiky Slováci. Ti jich za letošní rok napáchali téměř sedm desítek.

První tři měsíce po vstupu do Schengenu byly na Liberecku kritické. Podle libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka však posun kriminality není nijak dramatický. „Měl jsem z toho větší obavy. Teď si myslím, že i do budoucna nám to přinese více plusů a svobody,“ uvedl Miroslav Dvořák

Polští policisté zatím ani nevyužili práva vstoupit na území jiného státu z důvodu stíhání pachatele. Této možnosti využili pouze Němci, když opilý Polák v Německu ukradl auto a němečtí policisté jej stíhali až na polské hranice.

Poláci u hranic se cítí stále bezpečně

Pro polské policisty je natolik důležité, jak se jejich obyvatelé cítí, že mezi nimi dokonce dělají ankety. „Letos jsme se ptali 270 obyvatel a z jejich hodnocení vyplynulo, že i po vstupu do schengenského prostoru se cítí bezpečně,“ konstatoval Marek Kazimicrzac.

(pr)