Co vše může skončit ve sběrně? Například činky ukradené z posilovny, dvě a půl tuny zábradlí, které stálo u železniční trati anebo pětadvacet metrů kabelu, vedoucího k jeřábu. Sběrači kovů jsou ochotni podstoupit těžkou dřinu a také pro pár korun zničit zařízení za desetitisíce.

Nadřít se museli zloději, kteří na železniční trati z Frýdlantu do Liberce postupně ukradli šedesát metrů litinového zábradlí o celkové váze 2600 kilogramů! Správě železniční trati tak vznikla škoda za čtyřiadvacet tisíc korun. „Jak dlouho se zábradlí ztrácelo a kolik osob se na krádeži podílelo, bude předmětem dalšího šetření,“ řekla mluvčí liberecké krajské policie Ludmila Knopová.

Z posilovny panelového domu v Dlouhé ulici na sídlišti Špičák zase zmizely činky. Pachatele již policisté mají. „Dovolili jsme si spekulovat o tom, že činky spíše než ke sportu potřebuje pachatel proto, aby je zpeněžil ve výkupně. Nemýlili jsme se, přesně tam skončily,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Poté již nebyl problém devatenáctiletého zloděje odhalit. Způsobil škodu deset tisíc korun a mohl by tak strávit ve vězení jeden rok.

Velkou škodu napáchali zloději v Liberci na stavbě rodinných domů. Ve Východní ulici ukradli celkem padesát metrů kabelů z jeřábu. Odštípli a poté si odnesli pětižílový kabel, který obsahuje pro sběrače tolik ceněnou měď. A za kilogram takového drátu můžou ve sběrně inkasovat i 130 korun. Celkem si tedy přijdou na několik stovek, možná i tisíc, ale stavební firmě způsobili škodu stotisícovou.

Někdy před zloději neobstojí ani dvoumetrový plot. Ten překonali neznámí zloději ve Vedlejší ulici v Jablonci nad Nisou a vnikli do firemní haly. Odtud si odnesli devět hliníkových forem. Každá přitom váží 25 kilogramů.

„Asi proto, aby si připadal jako správný dělník, odnesl si zloděj i koženou ochrannou zástěru,“ dodala s nadsázkou Knopová.

Firmě tak vznikla škoda 13 tisíc korun, ale podle policistů je vyšetřování na dobré cestě, protože pachatel na místě zanechal velké množství stop. „Ty nyní vyhodnocujeme,“ dodala mluvčí.