Jedním ze tří lidí, které podle obžaloby chtěl lékař Jaroslav Barták nechat zavraždit, je bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor. Ten ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci, kde pokračovalo hlavní líčení s obžalovaným mediálně známým lékařem, vystoupil jako svědek.

„Svůj život jsem od té doby nezměnil. Mám sice tři auta, ale nedělá mi problém nadále cestovat městskou hromadnou dopravou," zaznělo z jeho úst. Reagoval tím na skutečnost, že Barták, který plánoval tři vraždy z poza mříží liberecké vazební věznice, ho chtěl nechat zabít vystřelovacím nožem v prostorách pražského metra. „Připouštěl jsem si, že by to bylo reálné, ale jen v případě, že by si na to někoho sehnal," svěřil se. Sám by to Barták, který si v současné době ve věznici v Jablonci nad Nisou – Rýnovicích odpykává dvanáctiletý trest odnětí svobody za znásilňování a vydírání svých asistentek, neudělal. Při čtení výpovědi Šándora z přípravného řízení totiž zaznělo, že obžalovaný je podle něj slaboch, kterého nepovažuje za chlapa.

Přiznal ale, že v jeho rodině nadále panuje strach. „Když mi policisté z Liberce řekli, co má Barták v plánu, zajímalo mne, zda mají pod kontrolou, aby to nebylo proti mé rodině., hlavně dětem. Bylo to pro mne relativně šokující. Přeci jen to není něco, co by vám někdo sděloval každý den. Bral jsem to vážně," uvedl. Nyní k tomu ale přistupuje pozitivně. Dle jeho tvrzení to není věc, aby se kvůli ní někam uklidil a do konce života se skrýval. „Pokud by se to náhodou mělo někdy stát, tak se to asi zřejmě stane," upřesnil s tím, že od chvíle, kdy mu policisté sdělili, že Barták plánoval jeho vraždu, učinil jistá bezpečnostní opatření. Konkrétnější ale býti nechtěl.

Vydírání milenky

V roli svědkyně předstoupila ve čtvrtek přes soud i žena, která od roku 1993 do 2000, kdy nastoupila na mateřskou dovolenou, pracovala jako zdravotní sestra v ordinaci obžalovaného. Na otázku, zda se v uvedenou dobu setkala s násilím či vyhrožováním z jeho strany, odpověděla, že nikoliv. Jak ale v soudní síni zaznělo, později ji Barták měl vydírat. Chtěl po ní částku kolem jednoho milionu korun. V případě, že by mu ji nevyplatila, dozvěděl by se její manžel, že otec její dcery není on, nýbrž Barták. To ale svědkyně na místě vyloučila. Celé tvrzení, že by obžalovaný byl otcem, je podle ní nesmysl. Přiznala ale, že s ním měla milostný poměr. Ten trval několik let. Ve společné domácnosti ale dvojice nežila. To že by ženu Barták vydíral přes dceru, ale popřel.

„Překvapilo mne, že mě chtěl vydírat. Neměl totiž představu o mé finanční situaci. O plánovaném vydírání mne informovali liberečtí kriminalisté. Bylo to vloni před Vánocemi," řekla. V minulosti figurovala jako svědkyni i v předchozí Bartákově kauze, ve které ho soud poslal do vězení za znásilňování a vydírání několika asistentek. Obžalovaného popisuje jako velmi impulsivního člověka, který často používal vulgarit. Přesvědčila se o tom i v dopise, který ji z vězení poslal do práce. Byl plný lží a sprostých slov. Kromě toho že se v něm zmiňoval o společném dítěti, tak ji vyhrožoval pomluvami v deníku Blesk, jestliže mu požadovanou částku nezaplatí. Následoval ale další dopis, který přišel do jejího místa bydliště. Ten ale bývalá milenka nepřevzala. Přiznala, že jeho výhrůžky brala jako reálné.

Další vydíranou osobou obžalovaným Bartákem byl právník, který jej zastupoval v předchozí kauze, ve které jej soud poslal za mříže. Po něm chtěl Barták údajně dvacet milionů. Toto ale u soudu odmítl. „Jsem od pětačtyřicet let v invalidním důchodů. Těžko bych našetřil nějaké peníze, natož tak velkou sumu," řekl.

Odpolední pokračování bylo ve znamení výslechů soudních znalců. Rozsudek v celém případu padne do konce letošního roku. Jaroslavu Bartákovi hrozí za přípravu vražd a vydírání patnáct až dvacet let vězení, případně výjimečný trest.

ČTĚTE, JAK PROBÍHALO VČEREJŠÍ SOUDNÍ JEDNÁNÍ