Karel Šťovíček loni v létě na přelomu července a srpna zavraždil postupně dvě ženy. K první vraždě došlo 25. července v Rovensku pod Troskami. Šťovíček nejprve pětatřicetiletou ženu udeřil zezadu do hlavy skleněnou lahví od vína a následně ji uškrtil ledvinkou, kterou ji strhl z pasu. Její tělo pak odtáhl asi 10 metrů do obilného pole, kde ho zanechal. Podle obžaloby došlo mezi Šťovíčkem a jeho obětí před vraždou k orálnímu pohlavnímu styku. Zřejmě ne zcela dobrovolnému, neboť žena poté Šťovíčkovi vyhrožovala, že jej udá na policii. Druhou vraždu spáchal 5. srpna v nedalekém Turnově. Scénář byl opět podobný. Se ženou nejprve popíjel v restauraci, následně spolu odešli k řece Jizeře, kde došlo k orálnímu pohlavnímu styku. Ženě pak sebral kabelku a popruhem od kabelky ji škrtil až do okamžiku, kdy přestala jevit známky života. Tělo poté hodil do řeky, kde ho ráno našel náhodný kolemjdoucí.

Státní zástupkyně navrhla pro dvaačtyřicetiletého Karla Šťovíčka doživotní trest. Přitěžující okolností byl fakt, že obžalovaný už dříve jednu vraždu spáchal. Ve dvaceti letech společně se svou milenkou zabili mučivým způsobem seniora v Branžeži u Mladé Boleslavi. Ve vězení si odseděl 16 let, k jeho nápravě však očividně nedošlo.

Požár stavení v Jasenné na Náchodsku
Požáry v komínech byly tuto zimu rekordní, škody šly do milionů

Šťovíček se hned na začátku pondělního jednání k dvěma loňským vraždám přiznal. „Cítím se vinen, nesouhlasím ale s návrhem doživotního trestu,“ řekl obžalovaný. Sám navrhoval trest kolem 20 let. Státní zástupkyně však trvala na doživotí. Reakce Šťovíčka překvapila očividně všechny přítomné, včetně jeho obhájce. Před soudcem totiž prohlásil, že tedy souhlasí i s doživotním trestem. Protože názor nezměnil ani během jednání s obhájcem a státní zástupkyní, k dokazování nakonec vůbec nedošlo a soudce Miroslav Mjartan tak hned v pondělí dopoledne dohodu schválil a vynesl rozsudek. Karel Šťovíček podle něj stráví zbytek života ve věznici se zvýšenou ostrahou. Pozůstalým po obou obětech má navíc zaplatit v součtu téměř 11 milionů korun. Sám Šťovíček se stejně jako státní zástupkyně a zmocněnec poškozených hned na místě vzdal práva na odvolání. Rozsudek je tak pravomocný.

Vzhledem k dohodě obžalovaného se státní zástupkyní se soud vůbec nevěnoval dokazování a nevyslýchal svědky či soudní znalce. O důvodech, kvůli kterým vraždil, nechtěl Šťovíček mluvit ani s novináři. "To se musíte zeptat někoho jiného," opáčil při příchodu do jednací síně na dotaz, jaký měl k vraždám dvou žen motiv.