Najít pořádný kámen a prohodit jej nejbližším oknem. Takový je nejčastější styl zlodějů, kteří vykrádají domy. Pokud nemá dům alarm, zloděj se může nerušeně procházet po celém době a vybírat si dle libosti.

Stejným způsobem vykradl dům zloděj v Horní Libchavě na Českolipsku. „Dovnitř vnikl poté, co kamenem rozbil okenici v přízemí,“ podotkla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. V domě jej zajímala pouze elektronika. Výčet ukradených věcí je dlouhý: dva mobilní telefony, dva notebooky, navigace, dva fotoaparáty, digitální kamera a herní konzole playstation.

„Škoda na odcizených věcech byla vyčíslena na pětačtyřicet tisíc korun. Za další čtyři a půl tisíce korun toho zloděj v domě poničil,“ vyčíslila Baláková.

Jiný zloděj na Českolipsku ani okno rozbíjet nemusel. Do domu ve Slunečné se dostal tak, že je vytlačil. A i tento výtečník musel mít pořádné zavazadlo. Odnesl zhruba 60 metrů měděných topenářských trubek, asi 80 metrů měděného kabelu a zednické nářadí.

Mokrý bandita vytopil sklep

Poté si navíc zahrál na „mokrého banditu“ z filmu Sám doma. „Ve sklepě domu poničil vodovodní trubky a došlo tak k vytopení domu,“ vysvětlila Baláková.

„Ve sklepě domu poničil vodovodní trubky a došlo tak k vytopení domu. Jeho chování tak připomíná řádění mokrých banditů z filmu Sám doma.“
Ivana Baláková, Policie ČR

Ne oknem, ale rovnou dveřmi vnikli zloději do domu v Jablonci. Zde ale měli výhodu, dům je opuštěný, a tak si nemuseli dělat žádné starosti. „Do budovy vnikl vytvořením díry v zadních vchodových dveřích a vyražením pantů,“ popsala jeho styl jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Z domu poté odcizil plynové rozvody, měděné rozvody topení, nerezové dřezy, digestoře, umyvadla, radiátory a plynový kotel. „Vzhledem k množství a hmotnosti odcizených věcí, buď nebyl pachatel sám nebo se na místo několikrát vrátil,“ dodala mluvčí Knopová.