Obžalovaný předstoupil před soud viditelně rozrušený, chvěl se po celém těle a jeho výpovědi chvílemi nebylo rozumět. „Myslím na to téměř každý den. Přišel jsem o známé, o nejlepšího kamaráda z dětství. Teď už to ale nemůžu vrátit,“ kál se Ondřej Riedl při výslechu. Během celého líčení se ale přesto neomluvil, přitom měl možnost. U soudu vypovídali i dva členové rodiny, kterou okradl. „Bylo mi trapné za nimi jít a omluvit se, dokud jim nevrátím peníze,“ vysvětloval, proč nikoho z rodiny nekontaktoval, když se s nimi celý život znal.

To potvrdily i poškozené. „Za celou dobu ani jednou nepřišel, nezavolal, peníze také nevrátil,“ shodly se majitelka domu i její dcera. Jediný opravdový projev lítosti zazněl až na úplném konci. „Mrzí mě to,“ řekl Riedl po předchozí intervenci jeho obhájce.

Co se stalo

Ondřej Riedl se po povodních snažil pomáhat známým. Sám uvedl, že z něj zloděje udělala příležitost. Poškozené rodině slíbil pomoc se dřevem a řekl, že se potřebuje převléknout. Odešel do ložnice a tam ve skříni uviděl obálku s penězi. Tak si ji vzal. „Neovládl jsem se a peníze jsem si schoval do kapsy,“ řekl.

Poté poškozeným řekl, že jde pro auto, jak slíbil, už se ale nevrátil. Peníze během pár hodin utratil v hernách v Chrastavě a v Liberci. Navíc si vzal z Chrastavy do Liberce taxík. Ani po vyneseném rozsudku se svůj čin nesnažil nijak komentovat. Z budovy libereckého soudu rychlým krokem zmizel.
Pár slov řekla dcera poškozené. „Myslím, že mohl klidně dostat víc,“ ulevila si dcera Stanislava Šteklová. Tomu, že by mohl Riedl ukradené peníze vydělat ve výkonu trestu, nevěřila. „Ten nikdy pracovat nebude, to se raději vymluví na všechny možné nemoci,“ povzdechla si.

Na rodině byla přesto vidět jakási úleva. „Stačilo by nám, kdyby nám aspoň vrátil ty peníze,“ podotkla Šteklová. Soud sice uznal jako polehčující okolnost, že se Riedl ke krádeži doznal, ale dost mu přitížilo, že kradl v době ohrožení a že se nezdráhal okrást známé, kteří mu věřili. Navíc měl již před časem oplétačky se zákonem. Za loupežné přepadení benzínové pumpy dostal podmínku, která skončila jen pár měsíců před tím.