Dům či byt? Zloději v tom mají jasno. Zatímco v letošním roce v Liberci policisté řešili čtyřiadvacet vykradených bytů, vloupání do domů evidují o dvaadvacet případů více.

Libereckým rájem bytařů zůstává sídliště Broumovská. Na každý týden zde vychází více jak jedno vloupání. „Liberečtí policisté řešili v posledních třech měsících vloupání do dvaadvaceti bytů. Nejvíce případů bylo způsobeno na sídlišti  Broumovská, a to patnáct," vysvětlila policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Neberte zabezpečení na lehkou váhu

Vloupání přitom může zabránit i jednoduché zabezpečení. Zloději často způsobí škodu několikanásobně přesahující cenu bezpečnostních dveří. „Někteří lidé ještě stále podceňují zabezpečení svého majetku. Pokud na dveřích není žádný bezpečnostní prvek, je pro pachatele vloupání do bytu otázkou několika sekund. Občané, kteří bydlí v panelových domech, by neměli podceňovat zabezpečení vchodových dveří. Jejich kvalitním zabezpečením mohou předejít možnému riziku vloupání do bytů, z nichž si pachatelé odnášejí především peníze, šperky a elektroniku," doplnila Ludmila Knopová.

Zloději však častěji vyhledávají rodinné domy. Jen během prvního čtvrtletí jich v Liberci vykradli třikrát více než bytů. „Zaznamenali jsme i několik případů vloupání do bytů či rodinného domu v době, kdy byli majitelé doma. Ti měli většinou jen zabouchnuté dveře. Domnívali se, že je to dostatečné, když není z druhé strany klika," řekla Ludmila Knopová.

Policisté se často setkávají i s kuriosními případy. Jedna z českých pojišťoven eviduje starší případ, kdy se zloděj do bytu dostal přes světlíkové okno ve čtvrtém patře. Světlík byl přitom úzký a přístupný pouze z chodby domu. Případ byl oříškem i pro soudní znalce, kteří nevěřili, že se někdo tak malým otvorem dokázal protáhnout.

Vynalézavost dnešních zlodějů nezná mezí. Proto policie varuje před sociálními sítěmi. „V podstatě stačí zdánlivě málo – vyvěsit fotografii svého bytu, zmínit adresu a mimo to uvést, kdy a kam jedeme na dovolenou," řekla Vlasta Suchánková, mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Jako pozvánka do bytu fungují i statusy týkající se nákupu nového vybavení bytu. Díky sociálním sítím byl v České republice už vykraden nejeden byt.

Vloupání v Liberci za posledních 5 let

               Vloupání do bytů           Vloupání do domů
Rok        Počet    Objasněno            Počet    Objasněno
2011        51            23                    117             35
2010        49            12                    73               13
2009        55            23                    53                 9
2008        35              8                    41               14
2007        71            31                    40               20