„Před dvěma roky jsme měli 260 psů na hledání narkotik, letos už je to téměř dvojnásobek a do roku 2011 jich chceme mít na tři tisíce,“ uvedl Anton Malinovskij, celní kynolog z Moskvy. On sám předtím absolvoval podobné kurzy se psem ve Francii, Německu a v Anglii. V Heřmanicích už byl po třetí, tentokrát jen na týden a v roli člena zkušební komise.

Všichni zahraniční absolventi kurzů oceňují, že výcvik psů i výuka psovodů probíhají na vysoké odborné úrovni. „Spolupracujeme s Centrem pro výzkum chování psů, jež je součástí České zemědělské univerzity v Praze. Takže i v tomto kurzu několikrát přednášel vedoucí výzkumu inženýr Ludvík Pinc o nejnovějších poznatcích z oblasti přirozeného a naučeného chování psů,“ uvedl vedoucí heřmanického střediska Josef Dušánek.

Celní kynologické centrum je už třetím rokem evropským střediskem výcviku protidrogových psů a Rusové patří k mnoha členům Světové celní organizace, která vysílá do Heřmanic svoje psovody. V tomto roce byli ve středisku například také Dánové a šestice celníků z Tajwanu.

(jr)