Novoborský hotel, 13. prosince. Hluboká noc. Na recepci přibíhá rozrušený muž. „Zavolejte sanitku,“ prosí obsluhu. Říká, že jeho žena se opila a je v bezvědomí. Zaměstnankyně hotelu skutečně nachází manželku muže v bezvědomí. Tělo má ale plné podlitin. Na krku stopy po škrcení. Záchranáři ženu na prahu smrti oživují a odváží do nemocnice. Marně, v nemocnici umírá.

To je zatím poslední případ vraždy na území Libereckého kraje. Útok třicetiletého Makedonce na vlastní ženu byl velmi brutální. Muž může být odsouzen až na osmnáct let.

Smrt po hádce

Podle policejních statistik se v kraji během loňského roku odehrálo osm vražd. „Všechny se nám podařilo objasnit a pachatele dopadnout,“ uvedl Ondřej Musil, náměstek pro Službu kriminální policie a vyšetřování Libereckého kraje.

V sedmi případech byla vražda důsledkem hádek mezi partnery. Začátkem roku došlo k vraždě na libereckém sídlišti Vesec. Mladá žena zde zabila svého přítele pistolí a poté si sama vzala život. Mezitím však stihla rozeslat SMS zprávy svým blízkým.

Jako z detektivky

Poslední případ vraždy připomíná americké detektivky. Teprve dvacetiletá žena a její devětatřicetiletý přítel z Českolipska koncem října chladnokrevně nafingovali brutální vraždu třiapadesátiletého muže tak, aby vypadala jako běžné úmrtí. „Soudní pitva odhalila, že muže někdo zabil, přitom to vypadalo, že šloo nešťastnou náhodu. Pachatelé to tak narafičili. Muž před smrtí dlouho trpěl,“ uvedla. Pachatele policie brzy dopadla. Dvojici nyní hrozí výjimečný trest.

Šest vražd na Českolipsku

Z osmi násilných úmrtí hrál ve třech případech zásadní roli vypitý alkohol. V šesti případech vrazi použili zbraň, ať už bodnou nebo střelnou. Pět vražd spáchali lidé se záznamem v trestním rejstříku. Jednu vraždu má na svědomí cizinec, již zmíněný Makedonec. Plných šest vražd se stalo na území českolipského okresu, hned tři z nich v Novém Boru. Zbylí dva lidé zemřeli cizí rukou na Liberecku.

VRAŽDY V KRAJI

Počet 8
Objasněno 8
Pod vlivem alkoholu 3
S použitím zbraně 6
Recidivisté 5
Cizinci 1

Okresy:
Liberec 2
Česká Lípa 6
Jablonec 0
Semily 0